Реклама / Ads
0| 4322 |11.01.2019 МИСТЕРИИ

Съд в Мианмар отхвърли обжалването на осъдени на затвор репортери на Ройтерс

.
Мианмарски съд отхвърли днес обжалването на двама репортери на Ройтерс, осъдени на седем години затвор по обвинения в нарушаване на закона за държавната тайна, като заяви, че защитата не е предоставила достатъчно доказателства, че те са невинни, предаде Ройтерс.
 

Ва Лоне и Киав Сое О бяха осъдени през септември по дело, което повдигна въпроса за напредъка на Мианмар към демокрация и предизвика протести от дипломати и правозащитници. Съдът определи като "подходящо наказание" седемгодишната присъда, постановена от по-нисша инстанция.

 

Защитата може да обжалва решението пред Върховния съд на Мианмар. Главният редактор на Ройтерс Стивън Адлър каза, че "днешното решение е поредната несправедливост" срещу двамата репортери. "Те остават зад решетките по една причина: властниците искаха да заглушат истината", заяви той.

 

Според него "репортерската дейност не е престъпление и докато Мианмар не поправи тази ужасна неправда, медиите в Мианмар не са свободни, а обвързаността на Мианма с върховенството на закона и демокрацията остава под съмнение".

 

В своите аргументи по обжалването миналия месец адвокатите изтъкнаха доказателства, че полицията е нагласила случая и че няма доказателства за престъпление. Според защитата прокуратурата не е доказала, че репортерите са събирали поверителна информация, че са изпращали информация на враг на Мианмар или че са възнамерявали да навредят на националната сигурност. Правен представител на правителството заяви при разглеждането на обжалването миналия месец, че според доказателствата репортерите са събирали и съхранявали поверителни документи и са възнамерявали да навредят на националната сигурност и националните интереси на Мианмар.

Посланикът на Европейския съюз в Мианмар Кристиан Шмит определи решението като "несполучливо правосъдие", което предизвиква "голяма тревога за независимостта на съдебната система в Мианмар".

 

Защитата каза, че ще обмисли възможността да обжалва пред Върховния съд. Преди да бъдат арестувани, двамата репортери работеха по разследване на Ройтерс за убийството на 10 мюсюлмани рохинги от силите за сигурност и цивилни будисти в мианмарския щат Ракхайн при военна операция, започнала през август 2017 г. и принудила по данни на ООН над 730 000 рохинги да избягат в Бангладеш.

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 1| 4933 |09.01.2019 Руският патриарх видя Антихриста в модерните технологии . 2| 4989 |08.01.2019 Малчугани от детска градина скачат за кръста в басейн . 1| 5691 |08.01.2019 Надпис „Локо 2019“ лъсна на Хеопсовата пирамида . 3| 5936 |07.01.2019 Спаси София: Част от настилките на ”Графа” не били наредени, а само поставени

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads