Доц. Атанас Славов: Извънредното положение е конституционна диктатура
Това каза пред bTV преподавателят по конституционно право в Софийския университет доц. Атанас Славов.
Кафенетата на ”Витошка” са пълни, а е обявено извнредно положение. Не ми се връзва това като конституционалист. А сме взели най-тежкта конституционна мярка - извънредно положение. Но мерките не се прилагат на практика. Това е нонсенс. Мерките трябва да са драстични. Трябва да има затваряне на заведения, ограничаване движението на гражданите . Това не се вижда.
Той бе категоричен, че правителството не може да ограничава всички права с цел предпазване на здравето на населението заради короновируса.
„Още повече, че в Конституцията има записани няколко права, които при никакви условия, включително при извънредно положение, не могат да бъдат ограничени - правото на живот, забраната за мъчения, презумпцията за невинновност, справедливия наказателен процес, права, свързани с личната сигурност на гражданите“, добави експертът.
„Това означава концентриране на власт в ръцете на изпълнителната власт, на правителството на министър-председателя с оглед на това да се извършва необходимите действия за опазване на общественото здраве и защита на населението. Това е концентрирана власт и тук идват някои рискове с правата на хората“, смята Славов.
Правата, които могат да бъдат ограничени, при определени условия и в определен обем, са свободата на придвижване, свободата на събранията, и очевидно точно тези две права ще бъдат ограничени, обясни експертът.
Той поясни, че ако сме санкционирани при нарушение на карантината си, би трябвало да имаме право на адвокат.
Още не е ясно обаче кои права ще бъдат ограничени. Славов обясни, че извънредно положение може да се предложи както от МС, така и от президента и в случая е било, по думите му, неправилно, че Министерски съвет не е поканил президентската институция да присъства на консултациите преди обявяването на извънредно положение.
Моля, подкрепете ни.