5|
6453
|10.05.2013
НАРОДЕН ГЛАС
Двама българи кандидатстват за марсианци
Студентката Надежда Томова (29 г.) и безработният Пламен Николов (31), са сред мераклиите първи да получат еднопосочен билет за Марс.
Двамата българи са платили по $ 14 (20,84 лв. по курса на БНБ в петък) за участие в глобалния проект на "Марс уан". Холандските частници искат да основат първата човешка колония на Червената планета през 2023 г. и да я показват на живо по телевизията.
С първия полет там ще отидат само 4-ма души. Регистрацията за участие започна на 22 април и продължава до 31 август т.г. До вчера записаните мераклии бяха над 78 000. Шефът на "Марс уан" Бас Лансдорп се надява накрая броят на кандидатите да надхвърли половин милион, съобщава „Труд”.
Записването става на сайта mars-one.com с едноминутен видеоклип и еднократна такса, съобразена с финансовите възможности на гражданите на съответните държави.
Бурундийците и афганистанците например плащат по $ 5, а катарците - $ 73. В презентацията си Пламен казва, че е със средно образование и в момента е безработен, но има трудов стаж из цяла Европа. Допирът му до много различни култури го научил да се адаптира лесно към каквато и да било среда.
Надежда пък споделя, че има спортно образование и почти е завършила магистратура по психология. Определя се като сериозен човек, който изненадващо често разсмива околните, допълва "Труд".
Засега най-много мераклии има от САЩ - 17 324 души, Китай - 10 241, и Великобритания - 3581. Задължително условие за допускане до участие е поне 18-годишна възраст.
Веднага след края на регистрацията ще бъдат подбрани между 15 000 и 30 000 души. До 2015 г. броят на кандидатите ще бъде сведен до 40. Те ще бъдат разделени на групи по четирима и ще почнат тежки 7-годишни тренировки в пустинни условия.
Целият процес ще се показва в риалити тв формат в целия свят. Накрая зрителите ще изберат с гласуване щастливците, които да полетят на 14 септември 2022 г. и ще кацнат на Марс след 7-8 месеца. Шоуто щяло да продължи и от Червената планета. На всеки две години след това колонията щяла да се допълва с по още четирима астронавти.
"Марс уан" смята, че проектът им до първия полет ще струва $ 6 млрд., включително за комуникационен сателит, който ще бъде изстрелян догодина, и 8 безпилотни мисии през 2016-2021 г. за доставка на Марс на 6 модула на бъдещата база и два роувъра.
Ако това стане реалност, холандските частници ще изпреварят поне със 7 години НАСА, която, макар и по-амбициозна от космическите агенции на ЕС, Русия и Китай, смята да прати хора на Марс най-рано през 2030 г.
Досега най-голямото постижение в човешкия стремеж към Марс е еднотонната сонда "Кюриосити" на НАСА, която кацна на Червената планета миналия август. Пилотиран космически кораб с 4 души ще е поне с размерите на космическа совалка и ще е доста по-тежък. А там атмосферата, която се състои основно от въглероден диоксид, е доста по-рядка от земната.
Налягането на 10 000 метра над повърхността на Марс е равно на това на 40 000 метра над Земята, което означава, че засега не разполагаме с технологии за безаварийно кацане на Червената планета.
Разстоянието дотам варира между 56 млн. и 400 млн. км в зависимост от положението на Земята и Марс в орбитите им около Слънцето. "Марс уан" все още няма отговор за справянето с рисковете от космическата радиация и психологичните проблеми от тясното пространство в космическия кораб например.
Моля, подкрепете ни.
Реклама / Ads
КОМЕНТАРИ
Реклама / Ads