Д. Йончев за Фрог: Сътрудник прикрива срастването на полицаите с престъпността
Заради лесното издаване на разрешително на практика всеки престъпник може да бъде законно въоръжен. Това може отчасти да се промени като се въведе рестриктивен закон, което обаче среща съпротива. „Винаги съм бил привърженик на по-строгия режим на издаване на разрешително. Колкото по-малко оръжие, толкова по-добре. Народни представители се правиха на американци и казваха: „Я, виж в САЩ, всеки като има оръжие как няма престъпност”. Това, разбира се, не е вярно. Всичко е въпрос на законодателно решение. В конкретния случай с Лъчезар Иванов е възможно да има производство по реабилитация или амнистия”, коментира пред Фрог нюз бившият вътрешен министър Емаунил Йорданов.
Бившият главен секретар на МВР Николай Радулов обяснява начина, по който се издава разрешително.
„За да получиш разрешително, трябва да имаш мотив – да речем работата ти е свързана с транспортиране на пари или пък си бивш служител на специалните служби или следствието и имаш врагове. Другото, което трябва да представиш, е свидетелство за съдимост, следва да минеш на психопреглед, който за съжаление е повърхностен. После от Следствието се издава бележка, че не ти се води дело. Всичко това се носи в местното Районно управление на служителя по контрол на опасни средства и се разглежда от началника.
След като се купи оръжие, то трябва да се регистрира в съответното Районно управление. Правят се три изстрела, за да се знаят особеностите на оръжието. Описват се в регистър и при престъпление по-лесно се разбира от кое оръжие е стреляно. Инспекторът по общоопасни средства прави периодично веднъж или два пъти годишно проверка на условията, при които съхраняваш оръжието.
Когато подаваш документи, ако е изтекъл определеният срок, в който си лежал в затвора, не излиза, че си съден. От полицията не правят проверка. Дори полицаят да знае, че си бил в затвора, си затваря очите.
Ако има закон за ограничаване на оръжията, той ще бъде за малките хора. Бандитите няма да бъдат разоръжени. Всеки бандит, който има законно оръжие има и незаконно. Ако имаш например законен Макаров и един незаконен пак със същата марка, при престъпление се сменя цевта на законния с тази на незаконния. Никой не може да те изобличи. Проверява се само книжката и номера, никой няма да разглоби пистолета, за да види дали частите отговарят на номенклатурата на пистолета".
„Има подкупност на контролните органи, виждал съм как правят услуги, как се обаждат на този или онзи. В един отдел КОС в едно управление на МВР често се натиска отгоре. Нещата са потънали в мътилка. След промените остана практиката криминалният контингент да има сътрудници. Срастването на органите на реда с криминалността се прикрива от фигурата на сътрудника. Какъв сътрудник е като го оставяш да си върши престъпната работа, въоръжаваш го и му слагаш чадър?!", пита риторично Димитър Йончев.
Моля, подкрепете ни.