Цацаров крие кои прокурори са ходили в Русия
Това става ясно от публикация на „Капитал“. Медията е получила мълчалив отказ от информация за датите, участниците, темите и разноските по командировките. На сайта на прокуратурата има публикувана програма за сътрудничество, подписана в края на 2014 г. от руския генерален прокурор Юрий Чайка и от българския главен прокурор на Сотир Цацаров. Според разписания документ през 2015 и 2016 година е имало минимум четири посещения - две на български прокурори в Москва и две - на руски прокурори в София. През април 2016 г. в Москва е било обсъждано участието на прокурори по дела за корупция и тероризъм, а през есента в София е била проведена кръгла маса на тема "спазване на правата на предприемачите като една от приоритетните насоки на прокурорския надзор".
Може да видите: Програма сътрудничество с Русия 2015 - 2016 г.
През пролетта и есента на 2017 г. Юрий Чайка и Цацаров се видяха два пъти – в Москва и в София. Един от резултатите на срещата е нова програма за сътрудничество.
Според българската прокуратура на срещата в София през септември темите на срещите са били "противодействие на тероризма, борба с радикализацията и насилствения екстремизъм, както и противодействие на транснационалната организирана престъпност". Според руската прокуратура е било договорено обучение на български прокурори в Москва и кръгли маси в областта на тероризма, но и на противодействието на корупцията, а освен това били обсъдени теми като екстрадицията и оказването на помощ по разследвания.
"Капитал" съобщава още, че по информация на техни източници в държавното обвинение, през 2018 г. на посещение в Москва е била група от прокурори, в която влизат градският прокурор на София Емилия Русинова и тогавашният ръководител на специализираната прокуратура Иван Гешев, който днес е заместник на Цацаров.
Проверка на Фрогнюз установи, че и програмата за сътрудничество през следващия период 2017-2019 година е публикувана на сайта на прокуратурата.
Може да видите: Програма сътрудничество с Русия 2017 – 2019 г.
Публикувани са още много други меморандуми и споразумения с държави като Унгария, Италия, Украйна, Швеция, Франция, различни провинции в Германия, Казахстан, Белгия, Турция, Китай, Македония, Виетнам, Гърция и др, но резултатите от сътрудничествата и потърсените данни по Закона за достъп до обществена информация ги няма никъде.
Моля, подкрепете ни.