Разследването на „Джи Пи Груп“ върви кротко и без показност
От информацията става ясно, че освен двама обвиняеми от ръководството на компанията се разследват и длъжностни лица за получаване на подкуп и участието им в организирана престъпна група. Обискирани са сейфове, мобилизирани са ДАНС и данъчните. За случаят е сезирана дори Дирекция за защита на финансовите интереси на Европейския съюз. Във вчерашното си изказване в „Шоуто на Слави“ по темата главния прокурор Сотир Цацрово даде вид, че няма впечатление, че този случай е от особено обществено значение и дори се учуди, че го питата изобщо за имена на хора, които се разследват.
От информацията на Прокуратурата става ясно, че единият обвиняем е Георги Василев, към когото обвиненията са за това, че от началото на 2014 г. до 07.10.2018 г. в гр.София се сговорил с Владимир Лозанов да вършат в страната и в чужбина престъпления чрез които се цели да се набави имотна облага. Следващото обвинение е за това, че на 21.09.2018 г. в гр. София извършил финансова операция – наредил банков превод от сметка с титуляр Георги Василев към негова сметка в друга банка в размер на 14 00 0000 евро, за която сума знаел, че е придобита чрез тежко умишлено престъпление, като имуществото е в особено големи размери и случаят е особено тежък. Мярката за неотклонение на Василев е парична гаранция в размер на 30 000 лв.
Вторият обвиняем е Владимир Лозанов. Неговата мярката за неотклонение е парична гаранция в размер на 15 000 лв.
Прокуратурата обяснява още, че досъдебното производство още се води и за това, че „в периода от 01.01.2014 г. до месец октомври 2018 г. в гр. София, предложил и дал подкуп на длъжностно лице, което заема отговорно служебно положение.“ Кое е длъжностното лице и за какъв подкуп става въпрос не се посочва в официалната информация.
Прокуратура работи и по материали за това, че в периода от 01.01.2014 г. до месец октомври 2018 г. в гр. София са извършвани финансова операция или сделка с имущество, или прикрива произхода, местонахождението, движението или действителните права върху имущество, за което знае или предполага,, че е придобито чрез престъпление, като средствата или имуществото са в особено големи размери и случаят е особено тежък.
От информацията на ведомството на Сотир Цацаров става ясно още, че от началото на октомври е сезирана с идентичен сигнал и Специализираната прокуратура, която също е образувала досъдебно производство за това, че от неустановена дата до настоящия момент на територията на Република България образували, ръководили и участвали в организирана престъпна група, за което е предвидено наказание „лишаване от свобода“ повече от три години, като групата била създадена с користна цел и в нея участва длъжностно лице.
„Разследването касае множество проекти по различни програми, опериращи със средства, предоставени от Европейски съюз, както и длъжностни лица от различни институции, бенефициенти и други физически лица, които се намират на територията на цялата страна. На 31.10.2018 г. изложената по-горе информация е изпратена чрез Дирекция за защита на финансовите интереси на Европейския съюз (АФКОС) на ОЛАФ“, посочват още от Прокуратурата.
Освен запорираните сметки и спрения превод на 14 млн. евро е разкрита и банковата тайна по отношение на всички членове на Съвета на директорите на „Джи Пи Груп“ АД, както и на самото дружество, претърсени и иззети са вещи от банкови сейфове на лица свързани с дружеството, както и на самата компания. ДАНС имат възложени оперативно-издирвателни мероприятия, а за всички лицата, посочени в журналистическия материал на сайта Бивол е изискана данъчна и осигурителна информация.
Моля, подкрепете ни.