Реклама / Ads
6| 48250 |06.01.2017 ЪNDERGROUND

Смъртоносна война заради милиони за Виваком

.
Решението на Апелативния съд в София да блокира вписването в Търговския регистър на т.нар. ново управление на Виваком, предизвика война за дадени преди това десетки милиони.
 
Фалшивите хвалби на Спас Русев, че е собственик на най-големия мобилен оператор създали огромно напрежение в бизнес кръгове, които дали милиони за сделката. Те били подмамени с обещания за бързо връщане на парите и получаване на бонуси. За гарант на „сделката” бил ангажиран лично премиерът Борисов, твърдят наблюдатели и руски медии.

Припомняме, че след придобиването на търг срещу сумата от 330 милиона евро на контролния пакет акции от най-големия български телекомуникационен оператор самообявилият се за собственик Русев заяви в края на август смяна на досегашните управители във „Вива Телеком България“ – дружеството майка на БТК.

 

Само два дни по-късно руският бизнесмен Дмитрий Косарев депозира пред Софийски градски съд искане за спиране на процедурата в търговския регистър. Искането е подадено от „Емпрено Венчърс Лимитид“, фирма, на която се смята, че Василев е прехвърлил Виваком. СГС уважи искането като напълно законно.

 

Решението на Апелативния съд само потвърди спирането на процедурата в търговския регистър.

 

Дългове в размер на 42 млн евро са повод бизнесменът Спас Русев да се крие от кредиторите си след очакваното решение на съда. 24 милиона от тази сума той дължал на собственик на банка и бос на емблематична групировка, който много държал дълговете да се връщат в срок. Негови хора вече издирвали Русев след новогодишните празници, за да върне парите.

 

Срещу парите Русев ипотекирал къщата си в София (бивша на председателя на парламента Стефан Савов) на ул. „Врабча” и имот в Лондон. Те обаче не покривали и половината от дълга. Парите той взел за участие в съмнителното придобиване на Виваком, което съдът съвсем логично спря, твърдят източници от задкулисието.

 

Общата сума, която скандалният Русев трябвало да представи срещу акциите в компанията, за които претендира били 42 млн евро. Други 18 милиона той взел от известни пловдивски бизнесмени. Те обаче също си искали парите, защото вече цяла година уверенията на Русев, че ще стане собственик на Виваком не се потвърждавали.

Виваком-БТК бе „продаден” на съмнителен търг за 330 млн евро. 240 млн от тях се оказа, че са дадени от руската банка ВТБ, което предизвика международен скандал както в Русия, така и във Великобритания. За да осигури „своите” 46% от акциите, за които твърди, че са негови, Русев е трябвало да подсигури 90 млн евро. Останалите проценти се поделят от братя Велчеви, които представляват ВТБ в България (18%), ВТБ на свой ред осигурява 20% от акциите, миноритарните собственици – към 15%.

 

Руската банка ВТБ беше една от участниците в консорциума от инвеститори, който през миналата година спечели аукциона за дълга на българската компания. До продажбата се стигна, след като акционерите на “Виваком” - Цветан Василев 43,33%, ВТБ през лондонското си звено “ВТБ капитал” с 33,33% и други кредитори на компанията с 23,33% дял в нея, не успяха да върнат мостов заем от 150 млн. евро, отпуснат от руската банка ВТБ. Парите трябваше да бъдат възстановени на 22 май 2015 г.

 

За Delta Capital се смята, че е на мениджърите на българската VTB - братята Милен и Георги Велчеви.

 

Според публикации в руски издания Viva Telecom, на която за собственик се самопредставя Спас Русев, на практика се контролира от верига офшорки, която накрая води до VTB Capital. За подобно разпределение на собствеността и за това, че телекомът минава в скритото владение на ВТБ, говори в свое писмо и собственикът на Empreno Ventures Дмитрий Косарев, придобил дела на Цветан Василев. В свое писмо до U.S. Bank Trustees Limited сочи руската банка ВТБ за краен собственик на 85% от българския телеком. Това всъщност е огромен скандал, тъй като банката е под санкции от САЩ и ЕС и няма право на придобивания. Още повече, когато става дума за стратегически за националната сигурност актив в страна член на ЕС.

 

В цялата тази поредица от съмнителни действия, най-изумителното е мълчанието на българската официална власт. Най-малкото защото 77% от БТК са купени със средства от КТБ. Затова е логично да се очаква българските власти да положат всички усилия да приберат този дял в размер от близо 150 млн. евро обратно в масата на несъстоятелност на банката. Дори съобщенията в руската преса, че на премиера Борисов са му обещани 50 млн долара, за да си затвори очите, не провокираха реакция на властите в София. Дори не личи някой в държавата да го интересува какво се случва с този актив. А все пак става дума за най-големия телеком в България, който е част от националната сигурност.

 

Юристи твърдят, че ако прокуратурата смята за умишлена безстопанственост продажбата на миноритарния пакет акции на държавата в енергоразпределителното дружество ЕВН, то за Виваком трябва да последват директно арести и на управници от най-висшия етаж на властта.

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 0| 4449 |06.01.2017 Затвориха АМ „Хемус” заради снега . 2| 6857 |06.01.2017 Извънредно заседание на кабинета заради битовата престъпност . 2| 4946 |06.01.2017 Затвориха магистрала "Тракия" заради снега

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads