Балотаж за Плевнелиев и Калфин прогнозира НЦИОМ
Ако изборите за президент и вицепрезидент се провеждаха в края на септември, двойката Росен Плевнелиев – Маргарита Попова (ГЕРБ) биха привлекли 32% от гласовете. Подкрепата за Ивайло Калфин – Стефан Данаилов е 18%. На трета позиция остават издигнатите от инициативен комитет Меглена Кунева и Любомир Христов, които получават подкрепата на 9 % от избирателите.
След тях са Волен Сидеров - Павел Шопов ("Атака"), които незначително изпреварват Румен Христов - Емануил Йорданов (СДС) - 4% срещу 3%.
"В хода на кампанията очакваме известно скъсяване на дистанцията между първите две кандидат-президентски двойки", коментират от НЦИОМ. Според държавната социологическа агенция с влизането на Стефан Данаилов в кандидат-президентската надпревара балотажът между кандидатите на ГЕРБ и на БСП става все по-вероятен.
Освен твърди леви избиратели Стефан Данаилов привлича и периферен за БСП електорат, което допълнително обърква сметките на борещите се за независими гласове кандидати.
Ако се стигне до балотаж, за двойката на управляващата партия ГЕРБ биха гласували близо 50% от интервюираните, а за Ивайло Калфин и Стефан Данаилов – 28%.
Кандидатите на БСП имат преимущество над тези на ГЕРБ единствено сред избирателите над 59 години, сред нискообразованите, сред ромите, турците и хората с ниски доходи.
Кандидат-президентската двойка на ГЕРБ може да разчита на по-висока вътрешно партийна подкрепа, отколкото тази на БСП, сочат социолозите.
Близо 60% от симпатизантите на ДПС изразяват категорично намерение да подкрепят Калфин на евентуален балотаж срещу Плевнелиев, докато при ромите позициите на двамата са доста близки (38%:34% в полза на Калфин). Плевнелиев има преимущество в тази група гласоподаватели само ако негов опонент на балотаж е Волен Сидеров.
Сините и привържениците на "Атака" са по-склонни да подкрепят Плевнелиев, отколкото Калфин. Сред колебаещите се и сред политически апатичните българи, подкрепата за Плевнелиев при хипотетичен балотаж срещу Калфин също е по-висока.
Общо 15% от електората на ДПС декларират, че биха подкрепили Меглена Кунева и Любомир Христов, а едва 4% заявяват готовност да гласуват за Плевнелиев и Попова. Близо една трета (31%) от симпатизантите на ДПС обаче все още не са решили за кого да гласуват.
72% от българите декларират, че са склонни да сигнализират, ако забележат нарушения в изборния ден. Това са хора, предимно от София, със средно и по-високо образование, със среден и по-висок стандарт, както и политически активните избиратели – симпатизантите на ГЕРБ и на Синята коалиция.
Две трети от ромите заявяват, че дори да станат свидетели на изборни нарушения, по-скоро не биха сигнализирали за това. Същото се отнася и за най-бедните участници в изследването, за жителите на малките градове и за хората с ниско образование.
През последните години НЦИОМ регистрира нарастваща чувствителност по темите, свързани с изборните нарушения и особено с купуването на гласове.
Моля, подкрепете ни.