Ал. Йорданов: Македонските учени се интересуват от политическия вятър, не от фактите
Комисията не се интересува от аргументите, от фактите, а накъде духа политическият вятър, категоричен е Йорданов.
Проблемът е ясен - България не иска нищо повече от това да бъде запазена, съхранена българската история такава, каквато е. Ние искаме просто един нормален, човешки и национален дълг към наши велики предходници, смята той.
Според Александър Йорданов, не би могло да се сложи краен срок за работата на комисията.
За последно напрежението между България и Северна Македония се повиши след като македонската академия на науките и изкуствата прие т.нар. Харта за македонския език, на която категорично и остро се противопоставиха българските академици. Те обявиха, че започват кампания за разобличаване на лъжите в хартата. С позиция излязоха и от ВМРО.
Припомняме, съвместната мултидисциплинарна експертна комисия по историческите и образователни въпроси на България и Северна Македония бе създадена в резултат на
Договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество между Република България и Република Македония, подписан на 1 август 2017 г. и влязъл в сила на 14 февруари 2018 г.
В началото на октомври България постави условия на Северна Македония, за да получи подкрепата ни за членство в ЕС. Едно от тях е Северна Македония да постигне конкретни резултати именно по темата за важни събития и исторически личности в общата ни история - Гоце Делчев, Илинденско-Преображенското въстание и др.
След срещата на 13 септември, която беше определена като "най-безплодната" до този момент, държавният глава Румен Радев свика спешна консултативна среща, на която настоя да се начертаят червените линии спрямо Северна Македония.
Моля, подкрепете ни.