Социолог за конфликта Гешев-Радев: Институцията с най-нисък рейтинг напада тази с най-висок
Това заяви социологът Юрий Асланов, който заедно с политологът Румяна Коларова коментираха темата пред бТВ.
Снимка: Кадър бТВ. Юрий Асланов и Румяна Коларова
Асланов обясни, че отдавна по медиите не са показвани специални разузнавателни средства, с които обаче обществото има опит. Първоначално злоупотребата с информация правеше неотразимо впечатление на обществото, но в един момент хората спряха да реагират и да изразяват съмнение в мотивите за използването им, допълни социологът.
По думите му се поставят два въпроса относно казуса: Първо – бил е подбран „денят на президента“, в който се прави годишен отчет. Второ – след като прокуратурата е разполагала с данни от разговор с участие на държавния глава, по казуса трябва да се произнесат специалисти, които да отговорят дали действията на държавното обвинение са престъпление.
„Появиха се и мнения от страна на юристи, че наблюдаващия прокурор, давайки разрешение за огласяване на тази информация, е извършил престъпление по смисъла на Наказателния кодекс“, допълни експертът.
По думите му разследването на прокуратурата е за период, в който Румен Радев не е президент и не е женен за съпругата си. Също така смята, че ако продължи сагата, доверието в президента ще се покачи.
Политологът Румяна Коларова подчерта, че ситуацията е разиграна и режисирана по начин, по който президентът е активната страна, а прокуратурата – пасивната.
„Именно в деня на годишния отчет той отговори на зададения от прокуратурата въпрос, така че предизвика реакцията ѝ“, обясни Коларова.
Коларова изтъкна, че и бившият президент Росен Плевнелиев е бил обект на разследване по време на мандата си. И въпреки че юристи са работели по разследването, не е намерено нищо съмнително, като е било и въпрос на нерви.
Политологът не смята, че в Народното събрание ще има мнозинство, за да се повдигне обвинение срещу държавния глава.
„Това не е война. Това е медиен балон. Аз лично много се учудих, че Гешев си позволява това нещо. Императивно в Конституцията, член 103 казва, че не може да се повдигне наказателно производство срещу президента. В този смисъл това не е нищо друго, освен заяждане на дребно и надуване на медиен балон. Прокуратурата няма никакви правомощия върху президента. Единствените, които имат такива, са Народното събрание и Конституционният съд” заяви пред Нова тв социологът Кольо Колев. Заедно с него в студиото бяха двама представители на медиите, симпатизиращи на главния прокурор Иван Гешев - Валерия Велева и Петьо Блъсков.
Снимка: Кольо Колев, Валерия Велева и Петьо Блъсков
Според Колев това е някаква форма на отклоняване на вниманието от сериозните проблеми, с които се сблъсква обществото в момента.
„Казусът има три аспекта – юридически, морален и политически. По юридическа страна на казуса трябва да се зададат няколко въпроса, на които нямаме отговори. Какво е това разследване срещу шефа на ВВС и защо спецпрокуратурата води разследване срещу военен? След като са приложили СРС-та, в момента, в който протичат разговор с държавен глава, премиер, които са с имунитет, то те веднага се прекратяват. Всички чуваме, че това е гласът на президента Радев. По силата на член 103 СРС-то веднага е трябвало да бъде прекратено, камо ли да бъде оповестен публично и официално от държавна институцията. В момента имаме нарушение на Конституцията”, заяви Валерия Велева, която е на мнение, че шефът на ВВС трябва незабавно да си подаде оставката.
„Другият аспект е морален. Това е с цел да се удари президента, който се изживява като морален стожер на нацията, критикувайки управлението, говорейки непрекъснато за корупцията. Прокуратурата казва: „Ти не можеш да бъдеш морален стожер, след като допускаш да бъдат укрити документи на твой близък човек”. Третият казус е политически – с това започва предизборната кампания за президент. Това е удар срещу Румен Радев, да бъде сринат имиджът му. Битката тук е Радев или Гешев, тя е много ясна. Ако Гешев загуби, това ще е много сериозен удар върху имиджа му като главен прокурор. Това е началото. Чакат се нови серии", заяви Велева.
Тя смята, че за да защити своя професионален път и имидж, главният прокурор ще излезе с други неща.
„Не бива да се правим на следователи. Нека прокуратурата да работи, нека и президентът да си вземе бележка от думите си. Не съм сигурен, че тези документи трябва да бъдат дадени. Може да са някакви елементарни неща. Защо всички хукнаха да спасяват президента? Според мен се търси конфликт на интереси в тази история”, коментира Блъсков. Според него Гешев е направил услуга на президента, показвайки му, че около него има „живи жици”.
Моля, подкрепете ни.