Станишев: БСП трябва да стане силна опозиция
Първият въпрос: партията ще се занимава със себе си или с проблемите на обществото? Защото една партията съществува, за да разрешава проблемите на обществото. Да предлага алтернативни политики. В последната година и половина, ние прекалено много се занимаваме със собствените си проблеми, със собствените си отношения, които не вълнуват никого извън БСП.
Вторият основен въпрос пред БСП: ние сме партия в опозиция. Това беше съзнателен избор на Националния съвет след парламентарните избори. Ние достатъчно добре ли уплътняваме тази обществена, национална и държавна роля? Защото България има нужда от силна опозиция. Смятам, че има още много какво да се направи, за да има ясна физиономия, фокус и алтернативност в поведението на БСП. Всички останали партии са параван за реалната власт. Участниците в тази коалиция, полуучастниците – всичко прилича на една игра. На имитация на политически процес. БСП има отлични възможности да формулира проблемите и да бъде ярка алтернатива. И по този начин да спечели по-голямо доверие в бъдеще.
Третият въпрос: ние сме партия, която иска да бъде крило в политическия процес или основен субект – която претендира за властта? Това означава да излезем от собствената си черупка и да предложим решения за активната част от населението – за хората, които в България се наричат центристи, каквото и да означава това. Това са хора, които не са нито ДСБ, нито БСП, нито ГЕРБ – те нямат политически ангажименти и пристрастия, но искат да видят политика. Оттам стигаме до следващия въпрос - за европейската идентичност и капитал на БСП. Ние сме партията, която вкара България в ЕС. Имаме голяма заслуга пред страната и на това трябва да надграждаме. Погледнато отстрани в обществото се създава впечатление, че ние не ценим този капитал на БСП и не предлагаме ясна европейска алтернатива. Това е проблем, според мен.", заключи Станишев.
"Естествено, че се вълнувам какво става в моята партия. Още повече, като лидер на ПЕС имам ангажимент и задължение към всички членове на нашето политическо семейство - към тяхното състояние и е моя задача помагам на всяка партия, особено от Централна и Източна Европа. Предстои да направим работна група в ПЕС специално за ситуацията в Централна и Източна Европа, защото не малко от нашите партии - като например в Полша - имат тежки проблеми.", продължи комантара си лидерът на европейските социалисти.
"Левицата и социалистическите партии са много отговорни към темата за външния дълг на всяка една страна. Мога да припомня, че когато аз бях министър-председател заварих външния дълг на България на ниво 30% от БВП и го оставих на 14% - т.е. той беше намален два пъти. Това винаги е било мое убеждение, защото ние не можем да живеем за сметка на нашите деца, на следващите поколения. За Гърция ситуацията беше извънредна – кризисна – десните искаха да изхвърлят Гърция, гръцкия народ от Еврозоната като наказание за това, че имат едно ляво правителство, което направи впрочем за 6 месеца много сериозни стратегически и тактически грешки в отношенията с ЕС и само помогна на опонентите си доведат нещата до ръба. Мога да кажа, че ако не беше консолидираната единна позиция на европейските социалисти, включая естествено и президента Оланд във водеща роля, премиера Ренци, вицеканцлера на Германия Зигмар Габриел и много други, южната ни съседка сега щеше да е извън Еврозоната. Проблемите щяха да се стоварят върху плещите на обикновенните хора, защото банковата система щеше да се срине и гърцитещяха да платят сметката."
"Скандално е поведението на управляващите у нас, които си купуват политически кредит за сметка на бъдещето на страната. За 1 млрд. лева заем, предишниятпарламент, хората в него от тогавашното мнозинство – БСП – щяха да бъдат линчувани физически. Гняв, къртене на павета, нощта на белия автобус? А сега защо никой не изпитва гняв за 16 млрд. лева заем? Всички знаем, че така правителството си купува спокойствие и време за сметка на бъдещето", попита риторично Станишев.
На въпрос за предстоящата съдебна реформа, президентът на ПЕС отговори: "Наблюдавам една дискусия, която все повече ми прилича на борба за власт за съдебната система. Една съдебна система е винаги консервативна. Трудно се правят реформи и резултати не се постигат бързо. Понякога те се проявяват по-късно, доста по-късно отколкото би ни се искало. Но впечатлението отстрани е, че по-скоро се води някаква борба за власт да се овладее и контролира съдебната система, а не да я направим по-работеща и по-справедлива за хората."
Моля, подкрепете ни.