20|
11671
|12.02.2010
ПОЛИТИКА
Свързаха Алексей Петров с Чорни?
Чужди служби са дали информация на българските си колеги за интензивни контакти на бившия съветник в ДАНС Алексей Петров със скандалния руски бизнесмен от еврейски произход Майкъл Чорни, съобщава Mediapool, позовавайки се на от отлично информирани източници.
Преди ден премиерът Бойко Борисов намекна, че чужди полицейски и разузнавателни централи са участвали в подготовката на операция "Октопод", при която бяха задържани 14 души, сред които Алексей Петров. Повдигнатото му обвинение е за лидер на организирана престъпна група за рекет и изнудване.
Източниците на Mediapool уточниха, че по време на посещението си в Израел в началото на януари премиерът Бойко Борисов и неговият заместник и вътрешен министър Цветан Цветанов са получили информация за редовни контакти на Алексей Петров с Майкъл Чорни, който живее в Израел.
Допълнителни данни за характера на контактите Петров- Чорни са дали британските служби, твърдят източниците. Бойко Борисов, придружаван от Цветанов и почти всички шефове на служби, бяха в Лондон миналата седмица.
"Израелската" връзка на Алексей Петров до този момент е придобила публичност в България единствено покрай шумно демонстрираните контакти на лидера на РЗС Яне Янев с Дани Ятом, бивш шеф на израелското външно разузнаване Мосад. Ятом пристигна в България преди изборите миналото лято, за да даде рамо на партията му РЗС. Ятом, чието име израелски медии свързват с политици и бизнесмени, гравитиращи около Майкъл Чорни и други руски олигарси със спорна репутация и връзки с КГБ, публично похвали Алексей Петров. Той каза, че познава работата му и даде висока оценка за него.
Братът на Дани Ятом, Ехуд Ятом, пък е бил шеф на оперативен отдел на Шабак или Шин бет, контраразузнаването на Израел, по същото време, по което Дани Ятом оглавява Мосад.
Алексей Петров се "освети" като симпатизант на РЗС едва през декември, но самата партия е считана за политически проект на ДАНС. Месеци преди изборите Яне Янев бе захранван с предварителна информация за секретни разработки, които огласяваше като разкрития на партията си по сигнали на симпатизанти и уверено громеше корупцията по върховете на властта и уволняваше шефове на НАП.
По време на предизборната кампания Янев обяви, че го охранява специален екип, пратен от Дани Ятом. Идеите за по-нататъшно взаимодействие трябваше да се реализират след изборите, чрез създаване на специално звено от чуждестранни експерти за борба с корупцията.
Според неофициална информация в Интернет, връзката на Янев с Ятом е направена от Алексей Петров.
Майкъл Чорни, който бе собственик на "МобилТел", ФК "Левски" и в. "Стандарт" и се смята, че е имал някакво участие в бившата "Росексимбанк", в "Юкос Петролиум", "Нефтинвестбанк" и др., бе изгонен от България на 18 август 2000 г. като заплаха за националната сигурност и за връзки с организираната престъпност.
Тази заповед обаче бе отменена от ВАС, а през април 2009 г. тройната коалиция прие спорната поправка "Чорни" в Закона за чужденците, с която се намалява от 10 на 5 години забраната изгонени чужденци да се връщат в България.
В момента Чорни има забрана за влизане в 10 държави, а наскоро бе обявен за издирване чрез Интерпол във връзка с разследване в Испания за пране на пари, извършвано от руската мафия.
В отговор на въпрос за контактите на Петров с Чорни, премиерът Борисов отказа да даде конкретна информация. "Всяко изказване в момента на премиера на страната е вземане на отношение и това може да повлияе в една или друга посока на съда. Ще отговоря така, че вие сами да си направите изводите. Факт е, че в рамките на часове и американският, и британският, и френският посланик излязоха с подкрепа и изказвания, които далеч надминават ангажимента дори на един посланик", заяви Борисов пред журналисти в петък.
Вътрешният министър Цветан Цветанов отрече операция "Октопод" да е проведена под натиска на чуждите служби, но призна, че е имало съдействие.
"Няма натиск в дейността на МВР или ДАНС, работим с партньорите по борбата с организираната престъпност. Тя е трансгранична и естествено е, че когато сме обединени всички заедно сме много по-силни. "Октопод” е заслуга по-голямата част на МВР, ДАНС и прокуратурата", заяви Цветанов.
В същото време посланикът на САЩ Джеймс Уорлик заяви, че "Октопод" е българска операция, замислена и осъществена с изключителна прецизност, без помощта на САЩ.
"България трябва да се гордее с операцията", заяви американският посланик в в отговор на въпрос от председателя на Атлантическия клуб Соломон Паси дали Съединените щати имат участие в операцията.
По думите му операцията показва, че българските органи на реда са добре обучени.
"Вярвам, че премиерът и членовете на кабинета му са встъпили в длъжност с ангажимента да налагат закона. Ние видяхме този ангажимент в смелите действия на правителството тази седмица в операция "Октопод".
"Докато аз съм окуражен от многото стъпки в борбата срещу престъпността и корупцията, българският народ може да бъде удовлетворен само от резултати.
Последните арести на някои от най-известните престъпници в страната е много позитивна стъпка и сега е време съдът да покаже, че правосъдието се прилага", заяви дипломатът.
Той посочи още, че поздравява "храбрите свидетели", които са "невъзпятите герои" на борбата срещу престъпността.
"Нито една страна не може да процъфтява, ако не е стъпила здраво върху закона. Това, което разбрах за краткото време откакто съм в страната, е че българите няма вече да търпят престъпления и корупция", каза още посланик Уорлик.
Автомобилите на депутатите, митничарите, военните, сградата на Министерския съвет на "Дондуков" 1, сгради на УНСС и Техническия университет – всички те са били застраховани при "Лев Инс", сред чиито собственици са арестуваните в рамките на операция "Октопод" Момчил Кръстев, Лозана Славчова и Антон Петров.
Бившият съветник в ДАНС Алексей Петров, срещу когото е повдигнато обвинение за лидер на организирана престъпна група и засега се смята "глава" на "Октопода", участва в създаването на "Лев инс", но към момента името не фигурира нито в тази фирма, нито в свързаната с нея "Лев корпорация".
Веднага след арестите в сряда полиция и данъчни започнаха проверки в офисите на "Лев корпорация", за да търсят следи за престъпленията на Алексей Петров, обвинен за рекет, изнудване и др.
"Лев инс" е получила 52 обществени поръчки от 2005 до 2009 г. на обща стойност около 1.7 млн. лева с ДДС.
Моля, подкрепете ни.
Реклама / Ads
КОМЕНТАРИ
Реклама / Ads