ЕСПЧ удари Полша заради съдебната реформа
Решението е по жалба на двама полски магистрати, които са поискали смяна на длъжността. Молбите им обаче са били отхвърлени от така наречения Национален съвет на съдебната власт - органът в Полша, който назначава съдиите. Те обжалваха решението през 2018 г., а жалбите им бяха разгледани от Камарата за извънреден контрол и обществени въпроси към Върховния съд на Полша, който през 2019 г. отхвърли жалбата.
Тази Камара е създадена като част от правителствената реформа на полските съдилища през 2017 г. и всички съдии в този съд бяха назначени от Националния съвет на съдебната власт, чийто състав е обновен още същата година. ЕСПЧ смята, че резултатите от тъкмо тези реформи рефлектират върху гаранциите за независимост на съдебната система от законодателната и изпълнителната власт.
Според европейските магистрати полският президент Анджей Дуда е назначил съдиите в Камарата за извънреден контрол след препоръка на Националния съвет на съдебната власт и то въпреки друго решение на Върховния административен съд във Варшава, което се е обявило против препоръката. Това е направено "при явно незачитане на върховенството на закона“, се заключава в решението.
Съдът осъжда Полша да плати 15 000 евро обезщетение на всеки от жалбоподателите.
Проблемите на Полша с международните съдилища се дължат до голяма степен на консервативното и националистическо правителство в страната, което нарушава собствените си правила за избор на съдиите. Според критиците това е опит съдебната система да бъде поставена под по-строг политически контрол.
Битката между Брюксел и Варшава за върховенство на закона ескалира вече дни наред. В края на октомври Съдът на ЕС наложи глоба от 1 милион евро на ден заради неспазване на заповед за закриването на специален дисциплиниращ орган за съдии.
Моля, подкрепете ни.