3|
9852
|12.05.2011
СВЯТ
Етна, под който се венчават най-влюбените, сипе лава
Етна, величественият вулкан, изввисяващ се над брега на Сицилия, е най-впечатляващата природна забележителност на острова - страховитият му силует се вижда от голямо разстояние.
Вулканът Етна на остров Сицилия се активизира отново, съобщи италианската телевизия РАИ нюз. Между 2 и 6 часа след полунощ вулканът изригваше лава и посипваше с вулканична пепел съседния град Катания. Това накара местните власти да затворят близкото международно летище от съображения за сигурност, съобщава БТА. Експерти от Националния институт по геофизика и вулканология на Италия следят непрестанно ситуацията с вулкана.
Учените делят вулканите на еруптивни, от които в момента на изригването избухва газ, пепел и лава, и на вулкани с намалена активност, от които лавата излиза бавно с температура около 1000 градуса.
Сицилианският вулкан Етна е от втората категория.Част от намерените парчета лава датират от преди 300 хил.години и показват, че тогава Етна се е намирал под морското равнище. Сега в основата си вулканът е с размери 60/40 км и се издига на 3 323 м височина. Първите 2 900 метра са образувани от масивни скали, а последните 400 м се състоят от кратери и ями. Всъщност, както при много вулкани, височината на Етна варира. Върхът се променя, защото от постоянните изригвания горната част на вулканичния конус пропада, докато наблизо започва образуването на нов връх.
Първоначалното тук е имало безброй вулканични центрове.Сегашната форна на Етна е определена от два основни вулканични центъра: Трифолието и по-младия Джибело.Вторият и до днес продължава редовно да изригва. Активността му, която се засилва през 2001 г., продължава понякога няколко месеца.Най-дългото изригване, регистрирано през последните 300 г., продължава от декември 1991г. до март 1993 г.
Източните склонове на вулкана опират до Йонийско море, а южните – до големия сицилиански град Катания. Интересното е, че на мястото на тази млада извисяваща се планина до неотдавна (в геоложни смисъл) е имало... морски залив. На дъното на този залив се е изливала многократно лава, която е изстивала и се е натрупвала през вековете и така постепенно от морето се е родил днешният конус.
Етна е най-големият активен вулкан в Европа. Първото исторически известно изригване на вулкана е през 475 г. пр. Хр. Последователно са датирани изригвания през 396 г. пр. н. е, както и през 812 г., 1169 г. и през ХІV век.
На 11 март 1669 г., преди 342 години, започва най-мощното му изригване, което трае 4 месеца. Загиват 20 хиляди души, а 50 града са унищожени.
Етна се пропуква от върха до основата и излива тонове лава, които заливат намиращия се в подножието му град Катания, както и близките околности. На 11 март близо до върха се появява пукнатина с дължина 12 километра, след което се образуват множество кратери. Горещата лава достига до стените на града, които в края на краищата не устояват. Широката 40-метрова река от лава разрушава голяма част от града. По-късно, на 23 април, лавата навлиза в Катанийския залив, а на 15 юли вулканът се успокоява.
През 1669 година жителите на Катания направили първия регистриран в историята опит да отклонят потоците лава, като изкопали окопи, минаващи над селището. Но били принудени да спрат, когато се оказало, че отклонената лава може да се излее над съседното село.
Обикновено изригванията на Етна са по-слаби и всъщност представляват опасност само за невнимателните туристи, които се доближават прекалено много до зоната на кратера.През 1843 г. живота си изгубват 9 човека, а 23 получават изгаряния.На същата дата, при изригване, продължило 30 секунди, на растояние 400 метра са изхвърлени скални късове с диаметър около 25 сантиметра.От няколко десетилетия геолозите могат да предвиждат изригванията на вулканите. През 1971г те успяват да направят това, когато лавата на Етна унищожава няколко сицилиански села.Пострадали няма, тъй като жителите са евакуирани навреме.
Последните изригвания са през декември 1991 г., април 1992 г., юли 2001 г. и октомври 2002 г., януари 2011 г. По време на изригването си през 1956 г. вулканът е изхвърлил един милион кубични метра лава
С този ежегодно издишащ вулкан се свързват няколко красиви легенди. Една от тях разказва, че в подножието му всъщност се е родила Венера. Според друга - кратерът представлява ковачницата на бог Хефес – богът на огъня.
Според трета легенда точно от Етна циклопът Полифем замерял кораба на Одисей с камъни. Омир разказва в „Одисея” как в Сицилия Одисей и неговите спътници попадат в плен на циклопите – еднооки гиганти. Докато техният водач Полифем спи, Одисей и хората му забождат в окото му заострен кол, а след това побягват към кораба си. Ослепеният циклоп, обезумял от болка, отчупва скални късове от планината и ги хвърля след тях. Така скалите, паднали в морето, остават свидетелство за силата му. На 20 км от тези Скали на циклопа, които са близо до източния бряг на Сицилия, се издига Етна, чийто кратер наподобява окото на сляп гигант.
Друга легенда твърди, че това е мястото, където Зевс погребва гиганта Енцелад. Всеки път, когато гигантът въздъхва, предизвиква земетресения и изригвания от Етна.
Местните жители разказват, че има река, която тече както на повърхността на Етна, така и под земята. Потокът е свързан с легендата за овчаря Ачи и неговата огромна любов към морската нимфа Галатея. Полифем, който също обичал нимфата, от ревност хвърлил огромен камък върху овчаря и го убил. Милостивите богове превърнали Ачи в река, която тече през подземните пещери и се влива в морето, където той може да се докосне до своята любима нимфа.
Най-романтичната легенда пък гласи, че под вулкана се венчават само най-влюбените, чиято сила на чувствата може да се сравнява само с огнена стихия.
Моля, подкрепете ни.
Реклама / Ads
КОМЕНТАРИ
Реклама / Ads