1|
5339
|08.01.2011
СВЯТ
Гърция гони нелегалните имигранти
Гърция ще предприеме проверки на имигрантите на своя територия, за да установи кой има право на убежище и ще експулсира незаконните.
Това обяви заместник-министърът на труда Ана Делара, предаде Франс прес, позовавайки се на нейно интерво по гръцкото „Флаш радио“.
„Хората, които отговарят на условията да се върнат в страната си, ще се върнат и какъвто и да е случаят, ако има нарушение, те ще получат обратен билет и ще си заминат“, обясни Делара.
Гърция се сблъсква с растящ брой пристигащи имигранти и кандидати за убежище, което надхвърля възможностите й за прием в условията на икономическа и социална криза, която изживява страната, коментира Франс пес. Администрацията, обработваща молбите за убежище е задръстена и близо 47 000 кандидати очакват решение от години.
От много години правозащитните организации критикуват отношението в Гърция към хората, бягащи от конфликтите в Африка, Близкия изток и в индийския подконтинент. Кандидат имигрантите и търсещите убежище са наблъскани в центрове за задържане или в пренаселени и в окаяно състояние килии на полицията. Повечето биват освобождавани със заповед да напуснат гръцката територия. Някои се опитват да преминат нелегално в други страни, но мнозинството завършва на улицата без средства – лесна плячка на престъпни групировки. Според Върховния комисариат на ООН за бежанците повечето кандидати за убежище пристигат в Гърция от Афганистан, Ирак и Сомалия.
В първите дни на 2011 г. особено вълнение предизвика обявеното от Гърция намерение да строи стена на границата си с Турция. Предвижда се по 260-километровата ивица да бъде издигната ограда с дължина 12,5 км и височина 4,5 метра по аналогия на тази, която предпазва границата на САЩ с Мексико. Предвижда се да има радарно покритие и постоянни моторизирани патрули. По този начин страната щяла да се предпази от нелегалното преминаване на нежелани емигранти, които по този начин навлизат в Европейския съюз.
Около 1.8 млрд. евро ще струва построяването на стената, е изчислил Христос Папуцис, бивш комисар по енергийните въпроси. Той очаква, че ще бъдат необходими поне 5 години за изпълнение на техническия проект. От Европейския съюз и Турция реагираха много остро на новината.
Моля, подкрепете ни.
Реклама / Ads
КОМЕНТАРИ
Реклама / Ads