Кризата в Газа, изпитание за човешката съвест на глобалната общност: Един регион на ръба на оцеляването

Според Световната програма по прехраната (WFP), „повече от 90% от населението в Газа е изправено пред критичен недостиг на храна“. Организацията предупреждава, че хуманитарната помощ, която достига до територията, е крайно недостатъчна, за да предотврати масов глад.
ООН съобщава, че наличността на питейна вода е спаднала с над 50%, като много домакинства получават по-малко от 3 литра вода на човек дневно — далеч под минималните стандарти за оцеляване. (Източник: UN OCHA, доклад от март 2025 г.)
Колапс на здравната система
Световната здравна организация (СЗО) информира, че „едва 6 от 36 болници в Газа функционират частично, като работят при крайно ограничени ресурси“. Много лечебни заведения са повредени от бомбардировки, а недостигът на гориво парализира работата на спешните отделения. Липсват основни медикаменти, като антибиотици, инсулин и упойващи средства.
Масово разселване
Според данни на UNRWA (Агенцията на ООН за палестинските бежанци), над 1,4 милиона души са били принудени да напуснат домовете си, като мнозина от тях намират временно убежище в пренаселени училища и импровизирани лагери без достъп до санитарни услуги. (Източник: UNRWA, бюлетин от март 2025 г.)
Призив за спешни действия
Хуманитарните организации, включително Международния Червен кръст (ICRC), подчертават нуждата от „незабавно и устойчиво прекратяване на огъня и осигуряване на безпрепятствен достъп за доставки на хуманитарна помощ“. Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш отново отправи спешен апел към всички страни в конфликта да осигурят защитата на цивилното население.
Изпитание за човешката съвест на глобалната общност
Кризата в Газа не е просто регионален проблем — тя е изпитание за човешката съвест на глобалната общност. Докато животът на милиони виси на косъм, бързите и решителни действия на международните институции ще определят съдбата на едно цяло поколение.
Моля, подкрепете ни.





