Kризата се задълбочава. Какво представлява водената от САЩ коалиция за сигурност в Червено море?
В изявление, публикувано в неделя, Централното командване на САЩ съобщи, че военноморските му сили са "свалили четири безпилотни летателни апарата, произхождащи от контролирани от хутите райони в Йемен, които предния ден са се насочили към американския кораб "Лабун". Американският разрушител е патрулирал в района като част от операцията "Пазител на просперитета" - ръководената от Вашингтон мисия за предотвратяване на пренасянето на насилието в стратегическия воден път.
В събота Пентагонът обяви, че химическият танкер Chem Pluto, собственост на Япония и плаващ под либерийски флаг, е бил ударен от дрон в Индийския океан, като заяви, че атаката е била предприета от Иран.
Според данни от аналитичната платформа Kpler, видени от POLITICO, Chem Pluto е превозвал почти 43 000 барела силно запалим бензол на път за пристанището Мангалуру по това време, но не се съобщава за жертви.
Нападението е било далеч извън обичайния район на действие на безпилотните самолети на хутите, на около 300 морски мили от бреговете на Индия, и се смята, че това е първият път, когато САЩ обвиняват директно Иран, че е насочил нападението си срещу търговското корабоплаване от началото на кризата.
Вашингтон вече заяви, че разузнаването е разкрило, че Иран е "дълбоко замесен" в планирането на атаки срещу кораби, като работи в тясно сътрудничество с йеменските бунтовници хути, за да предизвика криза, която, както се опасяват експертите, вече застрашава световната икономика. Силите на хутите твърдят, че атакуват плавателни съдове, свързани с Израел, като отмъщение за войната му в Газа.
В събота вечерта два граждански кораба в района на Червено море алармираха, че са атакувани. Плаващият под норвежки флаг кораб Blaamanen, превозващ четвърт милион тона слънчогледово олио, съобщи, че едва е избегнал атака с дрон, докато плаващият под индийски флаг танкер за суров петрол Saibaba потвърди, че е получил директен удар.
Близо до Суецкия канал, който свързва Европа с Азия, повече от 10% от световната търговия преминава през Червено море, като около 17 000 кораба годишно преминават между Средиземно и Арабско море.
В първото си интервю, откакто беше назначен за външен министър на Великобритания, бившият британски премиер Дейвид Камерън заяви в петък пред The Telegraph, че Западът трябва да изпрати "невероятно ясно послание, че тази ескалация няма да бъде толерирана" на Техеран.
Заедно с Франция, Италия и Испания Обединеното кралство е една от малкото държави, които обединяват сили със САЩ в рамките на операция "Пазител на просперитета".
Какво представлява "Пазител на просперитета"?
Съединените щати събират многонационална военноморска коалиция, за да помогнат за защитата на търговския трафик от атаки на движението хуси в Йемен, съобщи "Ройтерс" преди няколко дни.
В четвъртък Пентагонът каза, че повече от 20 държави вече са се съгласили да участват в групата, известна като операция "Пазител на просперитета".
Някои държави обаче не са потвърдили участието си, докато други заявиха, че усилията им да помогнат за защитата на търговския трафик в Червено море ще бъдат част от съществуващите военноморски споразумения, а не от новата операция, водена от САЩ.
Министърът на отбраната на САЩ Лойд Остин обяви във вторник планове за създаване на многонационална коалиция за защита на корабоплаването в Червено море, наречена операция Пазител на просперитета (Operation Prosperity Guardian).
По време на пътуване до Близкия изток той каза, че към операциите ще се присъединят: Великобритания, Бахрейн, Канада, Франция, Италия, Нидерландия, Норвегия, Сейшелските острови и Испания.
В четвъртък Остин каза, че Гърция и Австралия също са се присъединили към групата, което я прави общо 20 държави, но добави, че най-малко осем страни, които участват, са отказали да бъдат публично назовани.
Няколко военноморски сили вече са част от международни операции за защита на морските пътища в региона, включително защита на плавателни съдове от пирати, които в продължение на няколко години прекъсваха корабоплаването край бреговете на Сомалия.
Операция "Атланта", създадена от Военноморските сили на Европейския съюз в Сомалия (EUNAVFOR), действа край Африканския рог и в западната част на Индийския океан в подкрепа на резолюциите на ООН за защита на моретата от пиратство. Седалището му е в Испания.
Операция Agenor е ръководена от Европа операция, която има за цел да гарантира свободата на корабоплаването в Ормузкия проток, основен корабен канал за износ на петрол от държавите от Персийския залив.
Комбинираните морски сили (CMF) е многонационално морско партньорство, ръководено от САЩ от Бахрейн, базирано на Петия флот на ВМС на САЩ. CMF има 39 членове, включително НАТО и европейски държави, регионални държави и други нации. Една от неговите мисии е Combined Task Force 153 (CTF 153), която действа в Червено море.
ФрогНюз
Моля, подкрепете ни.