Реклама / Ads
2| 3329 |01.04.2021 СВЯТ

Мианмар на прага на гражданска война

.
Възможна евентуална „неизбежна кървава баня“ от страна на хунтата в Мианмар. Това предупреди специалният пратеник на ООН в страната Кристин Шренер Бургенер, който поиска Съвета за сигурност да обмисли „значителни действия, които може да обърнат хода на събитията“ в тази азиатска държава, съобщава „Дойче Веле“.
 

„Когато погледнем назад след десет години, как историята ще прецени това бездействие? Надявам се, че можете да действате, докато има още време, за да избегнете най-лошите резултати“, каза Шранър в изнесената си реч пред членовете на най-висшия орган на ООН на среща при затворени врати.

 

В презентацията си той описа една изключително мрачна картина относно ситуацията в страната, където репресиите от силите за сигурност вече взеха живота на повече от 520 цивилни.

 

„Цялата страна е на ръба да се превърне в разруха“, заяви представителят на ООН, която също изрази опасението си, че „тъй като военната жестокост е толкова тежка, етническите бирмански партизани могат да заемат ясна позиция по отношение на опозицията, увеличавайки възможност за гражданска война в безпрецедентен мащаб“.

 

Армията на Аракан, Армията за национално освобождение на Таанг и Армията на Националния демократичен алианс на Мианмар подписаха съвместно изявление, в което предупредиха бирманската армия, че ако не спре насилствените си действия, ще се защитават и ще си сътрудничат с движението за граждански протест срещу военната хунта.

 

Представителят на ООН настоява за посредничество, но подчерта, че военните не са отворени за диалог за по-голямата част от света, в което, според Шренер, „военните ще се включат само, когато смятат, че могат да овладеят ситуацията чрез репресии и терор“.

 

„Ще остана отворена за диалог и ще продължа да сигнализирам за това, но ако просто изчакаме кога те са готови да говорят, ситуацията на място ще се влоши. Кървавата баня предстои“, каза тя, преди да поиска да не бъде призната легитимност на правителството и не се приемат опитите на военните да създадат илюзията, че всичко върви нормално.

 

Китай и Русия, които имат право на вето в Съвета за сигурност, са сред държавите-членки, които досега предпочитаха да не осъждат преврата от 1 февруари в Мианмар. Говорителят на Държавния департамент на САЩ Нед Прайс помоли Китай да направи опит да контролира ситуацията и добави, че насилието в страната не е в интерес на Пекин.

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 2| 3552 |29.03.2021 Гореща точка: Мианмар. Голям международен отзвук след кръвопролитията . 3| 3806 |27.03.2021 Кървав ден в Мианмар-разстреляха над 60 човека . 0| 3369 |19.03.2021 Осем души са убити при протести в Мианмар . 1| 3419 |15.03.2021 Гореща точка: Мианмар. Жертвите на бунта срещу военната хунта растат

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads
Реклама / Ads
НАЙ-ЧЕТЕНИ
Реклама / Ads