0|
4977
|10.03.2011
СВЯТ
ЕП прие нова резолюция за свобода на медиите
ЕП прие резолюция, в която призовава Комисията да предложи през тази година нова директива за свободата на медиите в ЕС, плурализма и независимото управление на медиите. В текста се споменава и България като страна, в която медийният плурализъм и свобода предизвикват сериозна загриженост.
Депутатите отбелязват, че „медийният плурализъм и свобода продължават да предизвикват сериозна загриженост в ЕС и неговите държави членки, главно в Италия, България, Румъния, Чешката република и Естония“. Това според тях се разбира от последните критики, отправени от „международни организации като ОССЕ и комисаря по правата на човека към Съвета на Европа, от много международни и национални професионални организации на журналисти, от редактори и издатели, от НПО, които работят в областта на правата на човека и гражданските свободи, както и от държавите членки и Комисията“.
Европейските депутати поискаха по-нататъшно преразглеждане на унгарския медиен закон, въпреки промените, приети от унгарския парламент тази седмица. Ако се установи, че той „е несъвместим с буквата или духа“ на правото на ЕС, с Хартата на основните права или правата на човека, унгарските власти трябва да отменят и да не прилагат закона или тези части от него, които са обявени за несъвместими.
Приетата резолюция настоява унгарските власти „да възстановят независимостта на управлението на медиите и да спрат държавната намеса в свободата на изразяване и балансираното отразяване на събитията“. Депутатите считат също така, че свръхрегулирането на медиите има негативни последици, тъй като „застрашава ефективния плурализъм в публичното пространство“.
Парламентът приветства сътрудничеството между ЕК и унгарските власти за привеждане на закона в съответствие с правото на ЕС, както и приемането в понеделник от унгарския парламент на тези промени. Въпреки това депутатите изразяват съжаление, че Комисията е посочила само три точки, които е трябвало да бъдат промени в закона, и по този начин сама е ограничила правомощията си да провери доколко Унгария зачита Хартата на основните права на ЕС.
Резолюцията по въпроса беше внесена от четири политически групи – на Социалистите и демократите, на либералите, на Зелените и Европейската обединена левица/Северна зелена левица. Тя беше приета с 316 гласа „за“, 264 „против“ и 33 „въздържали се“.
Алтернативна резолюция по въпроса, внесена от ЕНП, в която се приветстваха приетите промени в медийния закон, беше оттеглена непосредствено преди гласуването в пленарната зала.
Моля, подкрепете ни.
Реклама / Ads
КОМЕНТАРИ
Реклама / Ads