Реклама / Ads
11| 6298 |04.04.2011 СВЯТ

В Северна Корея екзекутираха двама ексминистри

.
Бившият министър на пътищата Ким Йон Сам и бившият министър на финансите Мун Ил Бон бяха екзекутирани в Северна Корея по обвинения в шпионаж и саботаж.Това съобщи големият южнокорейски вестник „Чосун илбо“, като се позова на севернокорейски източник.
 

Бившият министър на пътищата, който е заемал поста от 1998 г. до 2008 г., е бил екзекутиран по дело за взрив на железопътна гара през април 2004 г., пише ИТАР-ТАСС.

Това е било оценено като диверсия спрямо специалния влак на лидера на КНДР Ким Чен Ир, който тогава се връщал от Китай.
На министъра е било повдигнато обвинение заради изтичане на секретна информация. Маршрутите и разписанието на пътуванията на севернокорейския лидер са известни само на личната му охрана и секретарите му, а също и на шефа на министерството на пътищата.

Бившият финансов министър пък е бил екзекутиран заради провала на паричната реформа през декември 2009 г. Това предизвика силно недоволство сред населението, доведе до ръст на цените и изостряне на стоковия дефицит.

По-рано по същото дело през април миналата година беше разстрелян ръководителят на Планово-финансовия отдел на ЦК на Трудовата партия на Корея Пак Нам Ги.
Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 24| 3207 |12.12.2025 САЩ предлагат на Украйна да се изтегли от Донбас в замяна на „свободна икономическа зона“, твърди Зеленски . 5| 22896 |11.12.2025 Белгия е „новата“ Унгария: ЕС заплашва Брюксел с изолация заради заем за Украйна . 1| 2631 |10.12.2025 Самолет на суданската армия се разби при кацане . 0| 3215 |10.12.2025 Намерен е мъртъв в Киев синът на първия космонавт на независима Украйна

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads