След COVID-19 - и бубонна чума в Китай
Здравните власти в град Баян Нур са обявили трета степен на тревога. Това е предпоследната степен от скалата. Забранява се лова и консумацията на диви животни, които могат да бъдат евентуални преносители на инфекцията. Призивът е гражданите да сигнализират за нередности.
Китай е известен с пазара си за диви животни. Припомняме, че една от теориите за възникването на коронавируса е именно от морският пазар в Ухан.
В края на миналата година във Вътрешна Монголия беше съобщено за четирима заразени с бубонна чума, включително двама с чумна пневмония, която е по-смъртоносния вариант на чумата. Малко по-рано, през май, в Монголия починаха двама души от чума, след като са яли сурово месо от мармот (вид гризач), информират от “Ал Джазира”.
Бубонната чума е една от най-смъртоносните инфекции в човешката история. Жертвите на вируса са между 30 и 50 милиона души. Бубонната чума върлува в периода 541-549 г. Известна е още като “Черната чума”. Болестта е изключително заразна. Първоначалните й симптоми са леки и неясни: главоболие, болки и гадене, след което започват да се появяват черни бучки - бубони - по подмишниците, слабините - и се разпространяват по цялото тяло. Следващият етап на Черната чума е висока температура, а след това и смърт. Тя се пренася от бълхи, които живеят по плъховете. Лечението на чумата се провежда с антибиотици. Има и създадена ваксина, която осигурява имунитет до една година. След преболедуване имунитетът е траен.
Моля, подкрепете ни.