Ръководителят на организацията Тедрос Гебрейесус подчерта, че нито една такава държава към момента не е успяла да ваксинира дори 10% от населението си. Той обясни, че до ситуацията се е стигнало, тъй като производителите на ваксини са били задължени да спазят двустранни договорки с богати страни, готови да платят максималното.