1|
7689
|24.04.2013
БИЗНЕС & ТУРИЗЪМ
Агенцията по вписванията отчита ръст от над 23% на сделките с имоти
Цените на жилищата са се стабилизирали и българите с добре платени професии - IT-специалисти, финансовите и държавните служители, собственици на фирми и търговци, са се активизирали да теглят жилищни кредити. Това отчете една от големите банки, работещи в този сегмент у нас.
Румен Радушев - началник "Жилищно кредитиране" във финансовата институция, посочи, че след първоначалния спад през годините на кризата, през 2012 г. вече има ръст от 0,8 на сто в жилищното кредитиране според данните на БНБ, предаде БТА. Експертът заяви, че са достигнати исторически ниски нива на лихвите по тези кредити, особено по отпуснатите в български левове. По данни на БНБ годишният процент на разходите /ГПР/ по новоотпуснатите кредити за домакинствата през 2012 г. достига до под 8%, което е по-ниско от нивото през 2008 г.
Агенцията по вписванията отчита ръст от над 23% на сделките с имоти за първото тримесечие на 2013 г. до 44 174 броя в сравнение с 35 821 броя за същия период на 2012 г. Има ръст и на ипотеките за първото тримесечие на годината до 5811 броя, което е 13% от сделките за тримесечието, съобщиха банковите експерти.
Основната част от ръста на ипотеките идва от София, където е регистрирано 20 процента нарастване, следвано от Бургас - със 17 процента ръст на ипотечните сделки. При сключените ипотеки във Варна и Пловдив се наблюдава лек спад. Банковият анализ показва, че докато за страната средно 13% от сделките с имоти са с ипотека, то в София този процент е 43, което според експертите допринася за нарасналото търсене на жилищни кредити в столицата.
През тази година се прогнозира плавен ръст на себестойността, обемите и цените на новото строителство според данните на Националното сдружение "Недвижими имоти". От сдружението прогнозират цените на имотите да се повишат още през 2014 г.
Румен Радушев посочи като най-масов кредитоискател - мъж, служител, с висше образование. Обикновено семейни хора или живеещи на семейни начала подават искане за кредит.
Предпочитаната валута за теглене на кредит се оказва българският лев - вече 80 на сто от новоотпуснатите кредити са в лева, отчете още Радушев. Средният размер на жилищен кредит е 29 000 евро, което остава с около 10 000 евро под средния размер на кредитите в годините преди кризата, отчитат банковите експерти. Радушев посочи като най-предпочитан кредит до 20 000 евро. Преобладава дългосрочното кредитиране - над 20 години като от 2012 г. по новоотпуснатите кредити няма такса за предсрочно погасяване след третата година на кредита и това дава повече свобода на клиентите, отбелязват от банката.
Наблюденията на банковите анализатори са, че има стабилизиране и при лошите кредити и не се наблюдава по-нататъшно влошаване.
Моля, подкрепете ни.
Реклама / Ads
КОМЕНТАРИ
Реклама / Ads