България ще плати около 12 млрд. евро за новите блокове на АЕЦ "Козлодуй"
Ядрената технология, която ще се използва, е на "Уестинхаус" - "ЕйПи" (AP) 1000. Потенциалните строители са сведени до три - "Бехтел Корпорейшън" (Bechtel Corporation), "Флуор" (Fluor) и "Хюндай" (Hyundai), уточни зам.-министър Николов. Една от трите компании ще бъде главен строител. Ще има множество подизпълнители. Предвижда се държавата да е единственият инвеститор в проекта. Финансирането ще бъде осигурено чрез собствен капитал и заем.
След въвеждането им в експлоатация, България трябва да започне да мисли за избор на технология и за построяването на нови ядрени мощности - такива, които да заменят 5 и 6 блок на атомната централа. "Площадка "Белене" има своята роля, но в по-дългосрочна перспектива. През 2035 г. трябва да започне процесът по избор на технология, за да може да се извърви пътят, така че около 2040 г. да започне да се строи, за да може към 2050 г. вече да имаме нови ядрени мощности там и да може да бъдат заменени излизащите от експлоатация 5 и 6 блок на АЕЦ "Козлодуй". Идеята е да имаме около 4 гигавата постоянно работещи ядрени мощности", заявява зам.-министърът на енергетиката.
Посочва, че за единайсетте месеца на 2023 г. целият търговски внос на електроенергия в България е 7.6 млн. мегаватчаса, а същевременно целият износ е 11 млн. мегаватчаса. "Тоест ние сме нетен износител. В голямата си част внесената електроенергия е от Румъния", казва Николов.
Моля, подкрепете ни.