Българският хляб гони 2 лв, но остава некачествен
От няколко часа мелниците в България продават брашното по 700 лева на тон при равнища 500 лева преди месец и половина. По оценка на Асоциацията на хлебопроизводителите, това ще доведе до поскъпване на хляба средно за страната до 1,45 лв. - 1,70 лв. за кг. Това съобщи пред Дарик радио председателят на Асоциацията Георги Попов.
„Това е така поради една проста причина. В тези райони, няма какво да го крием, това са София, Самоков, Перник, т.е. регионите около столицата. Реализацията на хляба е в много големи количества и тук сивият сектор реално може да реализира своята продукция, без да бъде заловен от контролните органи и това е причината тук да бъдат толкова ниски цените", смята Попов.
Хлябът засега е една от стоките, която е най-евтина у нас, по сравнение с останалите страни в ЕС, коментира за Frognews.bg икономиста Валери Стоянов. Според него обаче такава пряка аналогия не бива да се прави, защото никой не споменава нищо за качеството. Хлябът в повечето европейски страни бил значително по-качествен от българския, което естествено влияе и на цената. Като най-бедна в ЕС България е естествено да произвежда и най-евтин хляб, категоричен е Стоянов.
Високите стандарти на хигиената на производство и на използваните продукти в Европа правят горното сравнение нелоялно, защото превръщат стоките с еднакви имена там и тук в практически съвсем различни, по-качествени, за които е нормално да се плаща по-скъпо, смятат специалистите. Те са против коментирането на цени и стоки сами за себе си и на парче. Оценките вече трябва да бъдат комплексни, за да са реални. В тази оценка трябва да влиза заплащането на труда на работниците в хлебопроизводството, условията на труд, качеството на използваните продукти, начина на предлагане и т.н.
Моля, подкрепете ни.