Реклама / Ads
8| 11040 |22.11.2017 БИЗНЕС & ТУРИЗЪМ

Експертът Г. Касчиев: В доклада на учените от БАН за АЕЦ „Белене” има абсурдни неща

.
В доклада на БАН за АЕЦ „Белене” има абсурдни неща, 5 или 6 „ако”. Всеки инвеститор ще ви каже, че има ли само едно „ако”, това е боклук. Като има 5-6 такива условия, които започват с „ако”, вероятността те да се сбъднат и проектът, както казва БАН, да бъде жизнеспособен, е нула. Това каза експертът по ядрена енергетика Георги Касчиев.
 
Експертът припомни, че има решение за прекратяване на изграждането на АЕЦ „Белене” и на тази основа активностите около проекта в момента му се виждат съмнителни.
Теменужка Петкова: Най-лошият сценарий за „Белене” е да не предприемем нищоСпоред БАН продажбата на оборудването трябва да бъде последната опция, каза енергийният министър

По думите му възлагането на доклад на БАН е грешен подход. Касчиев изтъкна също, не е показан целият доклад, а само негово резюме от 9 страници.

Аварията, предизвикала радиоактивния облак над Европа и Русия в началото на октомври, няма как да е станала в ядрен реактор или в предприятие за преработка на отработеното гориво, защото тогава във въздуха щеше да има букет от радиоактивни изотопи, каза още Георги Касчиев.

Информацията все още е противоречива, но се смята, че аварията е станала около 25 септември, и в началото на октомври в Европа и в Русия се регистрират завишени нива във въздуха на рутений 106, макар и под допустимите граници, обясни той.

По думите на експерта за аварията има три сценария. Тя може да е станала в установка, където този радиоактивен изотоп се отделя и се пакетира, тъй като той има приложение в медицината за лечение на ракови заболявания и се затваря херметично в ампули. Може да е била и в център, където се провежда такова лечение, а третата вероятност е, ако е изгорял спътник с определено оборудване – този изотоп се използва за генериране на електроенергия, коментира Касчиев.

Той припомни, че френските експерти са направили анализ на измерванията и на движението на въздушните маси и резултатът е, че вероятно тази авария е станала на територията на Русия или Казахстан.

„България е достатъчно далеч от тази област, измерените нива на активност във въздуха са много по-ниски от допустимите. Но каквато и да е активност да е отделена и разнесена във въздуха в цяла Европа, тя е рисков фактор. С дъждовете ще падне на земята и ще замърси почвата. Всяка такава авария си носи своите рискове и последствия”, посочи той.
Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 0| 2138 |22.11.2024 Тайната на Дубай – как пустинята стана Рай? . 1| 15567 |20.11.2024 Подготвят смяната на левовете с евро. Какви са сроковете? . 4| 4072 |18.11.2024 Какво да очакваме от Бюджет 2025? . 1| 3436 |16.11.2024 Застрахователите обясниха драстичния скок на "Гражданска отговорност" за такситата

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads
Реклама / Ads
НАЙ-ЧЕТЕНИ
Реклама / Ads