Георги Вулджев: Дългосрочно предстоят тежки решения: вдигане на данъци и ограничаване на текущи разходи
Това мнение изрази пред БНР икономистът Георги Вулджев от Експертния клуб за икономика и политика (ЕКИП).
Ако влезем със стария бюджет, приходите и разходите месечно няма да могат да надвишават 1/12 от бюджетираните за предходната година, напомни специалистът.
"В последните години се водеха доста опасни политики, заради които днес сме на това дередже, че дефицитът наистина излиза извън контрол", алармира икономистът.
Според него при всички положения ще говорим за дълг, защото никой не обсъжда сценарий с нулев дефицит за догодина.
Предлаганото от служебното правителство е продължаване по инерция по същия път от последните няколко години. Разходите растат много по-бързо от приходите, категоричен е Георги Вулджев.
"А ние нямаме проблем с приходите. Приходите растат с 11-12% на годишна база, а разходите ги изпреварват. Това означава, че някъде в разходите имаме много голям проблем. (…) Предприеха се политики, които в дългосрочен план завишават текущите разходи", посочи той.
Упражнението със свиването на дефицита на 3% ще става все по-трудно, смята анализаторът.
По думите му за 2025 г., колкото да се "върже положението" и "да се натамани бюджет около границата 3%", би могло да се приложи извънредно облагане на печалбите на банките и отново да има съкращаване на капиталовата програма, но дългосрочно се върви към по-тежки решения: вдигане на данъци и ограничаване на текущи разходи като заплати и пенсии.
Нито един служебен кабинет не иска да нагази в това блато, подчерта Вулджев относно възможни оптимизации в държавната администрация.
Има опасност от свръхдефицит, каза още той.
Моля, подкрепете ни.