Инжекция за 260 млн. чака хазната от таксата за транзит на руски газ
Въвеждането на таксата в размер на 20 лева на мегаватчас за транзита на руски газ предизвика остри реакции. Такива имаше от Сърбия и Унгария, които са пряко засегнати от нея. Имаше реакции обаче и у нас. Бившият енергиен министър от кабинета на Румен Радев Росен Христов пък обвърза въвеждането им с проверката, която Европейската комисия започна по договора с турската компания “Боташ”.
ФрогНюз припомня, че сделката беше шумно оповестена с фанфари от служебния кабинет на президента. Споразумението е между “Булгаргаз” и турската държавна газова компания “Боташ” за достъп до терминалите и газопреносната мрежа на Турция до края на 2035 г. Това споразумение обаче дойде малко след като руския президент Владимир Путин и турския държавник Реджеп Ердоган се споразумяха за изграждане на газов хъб. Тогавашният министър на енергетиката Румен Христов уверяваше упорито депутатите от енергийната комисия в НС, че договорът е за инфраструктура, чрез която да бъде доставян втечнен газ чрез танкери по море и няма отношение с въпросния газов хъб. Христов дори заплаши със съд Денков заради обвиненията в злоупотреби. Бившият енергиен министър Александър Николов обаче предупреди, че цената за този договор ще е “катастрофална за България” и определи като “странно” сключването на толкова дългосрочен договор (за 13 г.) от служебен кабинет с мандат от 3 месеца.
Европейската комисия иска да разбере в действителност ли има нарушения по този договор и увери, че “няма да се поколебае” да предприеме съответните действия, ако такова бъде констатирано. Според Росен Христов обаче тази проверка не е заради проблеми с договора и Брюксел иска да провери дали България няма да получи “твърде голямо стратегическо предимство” с въвеждането на тези такси.
Въведената такса в размер на 20 лева на мегаватчас предизвика реакции не само у нас, но и в Сърбия и Унгария, които се притесняват, че ще се оскъпят доставките им на руски газ.
"Булгартрансгаз" е подал съответната акцизна декларация за първия отчетен период, който е 13/31 октомври. Подали сме го към Агенция "Митници". Стриктно изпълнявайки указанията на министъра на финансите по отношение установяване на начина на произход на природния газ. Така че очакваме да намерим най-правилното решение по отношение на тези вече натрупани задължения на "Булгартрансгаз" към фиска. За първия период са около 140 000 000 лв. Вторият период, който е вече от ноември до влизането в сила на закона. Общата сума би била в порядъка на 260 000 000 лв.", коментира изпълнителният директор на "Булгартрансгаз" Владимир Малинов пред журналисти.
ФрогНюз
Моля, подкрепете ни.