Какви са приликите и разликите между игрите на шах и покер
Играта на шах, или шахмат, е сред най-старите мисловни игри, и се радва на богата история и много почитатели. Към днешна дата, според статистики на ООН, над 600 милиона души в цял свят играят редовно шах. Това е възможно благодарение на интернет революцията, която пренесе класическите игри в онлайн пространството и ги направи широкодостъпни. Тук идва и първата обща черта между игрите на покер и шах, а именно разцвета им в онлайн платформите за игри, които ги направиха още по-популярни от преди.
Една обединяваща фигура в двете дисциплини е гросмайсторката и известен покер играч Дженифър Шахади, която е защитник и посланик на покера и шаха и в частност на жените, практикуващи тези мисловни спортове. Дженифър вярва, че играта на покер може да подобри уменията на играчите в шаха: „Мисля, че покерът може да помогне на шахматиста да стане по-прагматичен. Покер играчите се учат да практикуват. Не става въпрос за най-добрата теоретична игра, а за най-добрата игра срещу определен противник".
Двете игри представляват интелектуални предизвикателства с комплексни елементи. Умелите покер играчи и майсторите на шаха споделят много общи черти, що се касае до стратегия и тактика в игрите. И двете начинания изискват отлична концентрация, търпение, планиране, предвиждане на ходовете и адаптиране към противника. Добрите играчи са на първо място отлични стратези, а самообладанието и добре обмислените действия са задължителна съставка за успешна игра.
От друга страна, освен че изискват определени умения, покерът и шахът могат да помогнат на често практикуващите играчи да се развият и самоусъвършенстват. Те допринасят за критичното мислене, както и за възможността за взимане на бързи решения, което е от значение за всеки аспект в живота, не само за разиграването на успешна партия шах или ръка покер. Според Дженифър Шахади един от основните плюсове на игрите са психологическите уроци, които човек може да научи, докато играе. Те учат на търпение, спокойствие и дори могат да бъдат възприети като форма на медитация, тъй като играчите се концентрират в играта и в настоящия момент, като по този начин се откъсват от всички останали мисли.
Несъмнено наред с приликите, могат да се открият и много съществени разлики в игрите на покер и шах. Покерът е игра с непълна информация, тъй като играчите не могат да видят картите на опонентите си, докато при шаха всички фигури и ходове на дъската са видими през цялото време. Това води до добро развитие на интуиция и разчитане на езика на тялото при покер играчите, а при шахматистите - до планиране на всяко действие с няколко хода напред.
Друга съществена разлика между двете мисловни игри се крие в равнопоставеността между играчите в шаха за сметка на покера. При всяка партия шах двамата противници започват с едни и същи фигури, разположени на едно и също място на дъската. Шахматистите могат да разчитат единствено на уменията и стратегията си, и да са запознати с тънкостите на играта, за да надделеят над опонента. Освен това при професионалните партии те се изправят срещу опоненти от същия ранг, което прави игрите по-малко конкурентни.
В играта на покер обаче нещата не стоят по същия начин. При всяка нова игра противниците получават произволни карти, които трябва да съчетават в комбинации с картите, които се откриват на масата. Това означава, че всяка игра е напълно различна от предишната, а равното начало и гаранцията за равнопоставеност между играчите липсва, защото всеки играе с ръката, която му се падне. Това прави играта по-динамична и непредсказуема до последната секунда, в която играчите свалят картите на масата. Поради тази причина в покера раздаването на картите е от голямо значение, докато при шаха този неизвестен и изненадващ момент липсва.
Моля, подкрепете ни.