Какво да си купим от Египет?
Египетските масла са в основата на много световно известни парфюми. Хубавите аромати са на почит от дълбока древност. С благовонни масла са мазани и мумиите преди да ги запечатат.
В Египет се отглеждат много цветя и растения, от които се извличат маслата. Климатът позволява да се отглеждат по няколко реколти в годината. Маслото се получава чрез студен извлек от растението с пресоване. Разделят ги на три групи – основни - лотос, роза, жасмин, мимоза, нарцис, лимон, ванилия, гардения и други.
От техните смеси се получават уникални аромати на египетски парфюми. Най-популярните са Клеопатра, Тутанкамон, Нефертити и Тайната на пустинята. От личен опит мога да кажа, че си заслужават и наистина имат интересен и дълготраен аромат.
Маслата са гъсти и много силни, като аромат. За да си направите парфюм, трябва да ги разредите с глицерин и спирт.
Третата група е за медицински цели - сандалово дърво, жожоба, алое, евкалипт, ментол и други. Всяко масло има различни лечебни свойства или носи послание.
В магазина се предлагат и ръчно направени стъклени шишенца за масла. Те са толкова красиви и фино изработени, че изглеждат като бижута. Вярно е, че струват колкото парфюма, но това е хубав подарък и спомен от Египет.
Отбиваме се и до фабрика за алабастър, което е вид мрамор. От него се правят различни статуетки, вази и украси за дома. Показват ни процеса на работа. Всичко се прави ръчно. Първо е грубата заготовка – камъкът да се оформи. После започва финото търкане с пила. Алабастърът е прозрачен на слънцето и дава много красиви отблясъци.
Тук се правят и статуетки от базалт. Той е сив, но ако се покрие с къна, става черен. Върху камъка се рисува с естествени бои. Те не се отмиват и не променят цвета си с времето.
Истинските стойностни статуетки се продават в магазини. Цената е висока, но ви се дава гаранция за качество. Често на сергии ще видите подобни, но доста евтини. Те имитират камъка, като се правят в калъп от мраморно брашно. Черните дори са пластмаса, гипс или друг евтин материал. При най-малкия удар се чупят или нараняват.
Най-често се изобразяват фараони, египетски богове, животни, които носят късмет, както и типичните египетски знаци – скарабей – символ за късмет, инк – за дълголетие, окото на Хор – за защита.
Хубав сувенир от Египет е медальон, наричан картуш, с името ви на египетски йероглифи. Някога така са изписвали имената на фараоните и са вярвали, че картуша ги пази и закриля, носи късмет и успех.
Почти задължително от Египет е да си купите папирус, но за него ще ви разкажа отделно в Професия турист.
Пътувайте в Египет и изживейте всичко това с програмите на ЕКВАТОР.
Автор: Адриана Русенова
Моля, подкрепете ни.