Теменужка Петкова: Овчаров е част от порочния модел за управление на енергетиката
Не съм изненадана от оценките на Румен Овчаров. Като директор на Агенцията за финансова инспекция, доказахме порочния начин, по който е била управлявана енергетиката. Той е бил част от този порочен модел. Това е един от най-големите грехове на предишните управляващи, каза новият енергиен министър в предаването „На светло”.
По думите й, когато става дума за цената на тока, трябва да се върнем отново към ДКЕВР. Бих се върнала към разходите, които правят електор-разпределителните дружества. Те имат възможност да си възлагат едни на други обществени дейности. Законът за обществените поръчки допуска тази възможност. Кръгът е омагьосан. Би могло да се помисли за законодателни промени, за да може всички разходи да минат по общия ред за обществени поръчки. По отношение на Южен поток-да, трябва да го има проекта, но при спазване на европейското законодателство. Трябва да се види как е направена процедурата за изпълнител. Ще се продължи живота на 5 и 6-ти блок на АЕЦ „Козлодуй”.