Цените у нас спадали, били сме втори по бизнес-климат в ЕС
Министърът информира, че пшеницата и ечемикът през предходния месец са се продавали на цена от 500 лв. за тон, без ДДС, а сега цената е намаляла до 400-420 лв. Подобна е ситуацията и при цените на царевицата, които от 500 лв. за тон са паднали до 380. Изкупната цена на млякото от 0.70 лв. намалява с по 4 стотинки всяка седмица, категоричен бе Димитров. Засега слънчогледът запазва цената си. Понижили са се и цените на зеленчуците. Краставиците са спаднали от 3.50л в. до 1.40 лв., а цените на доматите са паднали до 2 лв.
Димитров обясни, че инфлацията се понижава - за месец януари е била 1.4%, за февруари - 1.2%, за март - 0.9% и за април - 0.7%.
Според министъра е налице тенденция към намаляване на цените, а това ще се отрази на крайния потребител. Той коментира още, че България няма резерв за намаляване на акциза и цените на горивата, защото не е постигнато минималното ниво на ЕС.
Имаме най-ниските цени на електроенергия и газ и сме на второ място след Дания по бизнес-климат в ЕС. Надеждите ни са тази година да станем първи, каза още Димитров. Той допълни, че ръстът на индустрията в България през миналата година е бил 14 %, което ни прави първенци по този показател в рамките на ЕС.
Интересното обаче е, че статистиките, които вади министърът на икономиката хич не действат обнадеждаващо на крайните потребители влизайки в магазина или заставайки на бензиностанцията или редейки се на опашките да платят ток или други битови нужди. Frognews.bg
Моля, подкрепете ни.