Наредбата е по-гръцки образец и предвижда сериозни ограничения при ползването на джетове. Според предложенията е т. нар. "фейсконтрол", който позволява на арендаторите да не допускат до мощните водни мотори летовници във видимо нетрезво състояние или махмурлук. Самите водни мотори ще излизат в морето по отдалечени от къпещите се коридори и ще могат да се карат на 1 миля навътре. За нарушителите пък се предвиждат глоби до 5000 лв.
В написването на наредбата участваха експерти от Морска администрация в Бургас, гранична полиция, митницата, Агенцията по туризъм и водни експерти от неправителствени организации.