Даваме Велчев, Цацаров и Панов за Гренада, но никой не ги иска
Панов пък призовава магистратурата да се хване в ръце и да почне да работи както трябва. Ами да започне, ама не започва...
Тримата мастити юристи са хора с интелект, опит и познания в не една област. И тримата обаче напомнят на Били Лъжеца, героят на Кийт Уотърхаус от едноименния роман. Фантазьори, но не като Били на дребно, а на едро. Иначе и те си представят, че фантазират, а публиката приема фантазиите им за чисти лъжи. И ако Били Лъжеца е от поколението на "сърдитите млади хора", то Велчев, Панов и Цацаров играят на "сърдити старчета", смятайки публиката за поразена от гръм. Няма такъв филм, драги ситуационни герои. Българите отдавна са разбрали, че ги подценявате и ви кроят шапката. Ще го научите по най-невероятен начин, в най-неочаквания момент. Заедно с вас ще го узнаят и всички останали от т.нар. елит, които живеят с чувството, че съдбата е влюбена в тях.
Ще ви разкажа две истории. Поуките сами ще си извадите. Едната се развива на остров Гренада, който е открит от Колумб през 1498 г. По това време там рецептите човешкото печено е считано за деликатес. Има такива легенди.
Другата история е от Кърджали, България. Гредът е основан от прототраките преди около 3000 години. Претендира да е център на цивилизация и култура, на която са завиждали дори елините. Да видим.
Между жителите на Гренада и кърджалийци има нещо общо, което те не подозират. И на двете места през 1984 г. комунистически режими провеждат акции, "достойни" за Международния съд по правата на човека. През октомври известният със сталинските си методи и верен на Москва Бернар Коар арестува левия водач и негов политически съперник Бишоп, който е екзекутиран няколко месеца по-късно. 1984 година е година на "сталински" репресии в Гренада.
По същото време по заповед на вътрешния министър Димитър Стоянов в Кърджалийско се въвежда военно положение, без да е обявено официално. Тогава се провежда възродителния процес, сменят се имената на българските турци.
От 2004 г. насам в Гренада се извършват редица реформи. Островът е част от Британската общност. Народът на Гренада признава за свой законен суверен кралицата на Великобритания Елизает II. Страната си има министър-председател, който се посочва от победилата на парламентарните избори партия.
Кърджали се развива свободно и демократично от 1989 г. През по-голямата част на този период там управлява Движението за права и свободи.
Стигаме до двете малки, но показателни по своето съдържание истории.
Младият бизнесмен от Гренада Александър Кларк е осъден на 67 години затвор. Причина за наказанието е, че е убил, преди по-малко от година, съпругата си като я удушил. Дъщеря им станала свидетел на убийството. Ще лежи без право на помилване или предсрочно освобождаване. Ако доживее края на присъдата, ще е столетник...
Същият ден жители на Кърджали изпаднали в паника и почнали да звънят в полицията и редакциите на медиите. Причина за паниката бил двойният убиец Джуней Шефкет, когото те видели да се разхожда на свобода. Преди пет години Шефкет заколва зверски съпругата си Невджин и удушава невръстния си син Енис. За деянието е "удостоен" със 7-годишна присъда. Остават му още 15 месеца, но той все по-често се появявал из града и дори да посещавал дома, където се разиграла трагедията.
67 години в Гренада за Кларк и 7 години в Кърджали за Шефкет. Откривате ли малките, но съществени разлики?
Висшите магистрати и техните покровители политиците обаче нехаят за такива дреболии. Каква Гренада, какви пет лева. Ние сме член на ЕС, а те козируват на Юниън Джак...
Толкова сме жалки, колкото и смешни. Някой ден Цацаров ще получи орден "Стара планина" за заслуги. Те обаче няма да са принос в борба с корупцията, а вероятно за сриването на КТБ и подкрепата му за кръга #Кой.
Велчев ще пише мемоари за Първа английска гимназия, СУ и дядо си. Лозан Панов пък може да е част от политиката.
Това обаче ще е без значение, защото държавицата може да я няма тогава. А ще се е затрила, защото вместо да свършат нещо полезно, тези три кита на закона и останалите като тях са фантазирали по темата: Когато бях овчарче... ама после да видите...
Е, видяхме. И ни се струва, че в Гренада има нещо много симпатично и привлекателно. Готови сме да дадем Цацаров, Панов, Велчев и останалите за Гренада, ама никой не ги иска. И номерът "сливи за смет" не минава. Май ще трябва да нещо друго.
Борис Петков
Моля, подкрепете ни.