Генерал е командвал Народния, що да не го командва и ДПС? А хъш, момичета и момчета, е много висока позиция
Самата Кръстева също е била наясно, но се е заблудила, че времето е тяхно. Още е тяхно…
Подобни неща вече са се случвали. През 60-те години на м.в. генерал Александър Гетман, виден комунист, партизанин, е назначен за директор едновременно на Народния театър и на Софийската опера. Цял генерал, нали, пък и партията вероятно е смятала, че на културата няма да навреди малко военщина и здрава ръка. Реакцията на творци и интелектуаци обаче (по онова време е било доста рисковано да се опълчиш на партийното ръководство) неприятно изненадали властта с негативни реакции и принудили партизанина да се оттегли от поста. Явно е схванал, че не всичко става за ядене...
Вече ви е ясно накъде води тази пътека…
Кръстева не е генерал в буквалния смисъл, но е на генералска позиция в ДПС. И като човек със замах, завела в Народния цял екип от ПР-сътрудници. Холивудски почерк, без съмнение. Не иронизирам. Като човек, който е бил няколко мандата депутат от ДПС и повече от 10 години гради образа на почетния председател Ахмед Доган, Кръстева е натрупала ценен опит и познава освен политическите потайности и много други, за които ни е бедна фантазията. Това също го казвам без ирония.
За реакцията на режисьора Александър Морфов са могли да се досетят всички, свързани с нейното дислоциране от централата на Движението до новото й работно място.
Но какво толкова има да умуваме по темата.
Вече научихме какво мисли Морфов по въпроса от негово писмо до сайта "Площад Славейков" и публикувано в други медии също. Възможно е скоро да научим, че за пореден път е подал оставка. Директорът сигурно ще обясни, че това е лично решение и не му е работа да коментира. После Морфов ще се запилее да прави театър в чужбина, където му се получава чудесно.
Дуелите между творци и политици у нас завършват обикновено като дуела на Пушкин с Дантес...
Не знаем още какво мисли трупата на Народния. Актьорите преди време изразиха позиция като поискаха оставката на Мутафчиев заради прокарваните от него тяснопартийни интереси в гилдията. Подкрепиха ги колегите от Театъра на армията. Други също. Но политическа намеса не допусна да се случи желаното и очевидното. Мутафчиев и до днес продължава открито да проповядва партийните си пристрастия като шеф на театралната гилдия.
Същата намеса няма да позволи и този път „нездрави елементи“ да вършат своеволия и „детинщини“.
Сега внимавайте. Никол от екипа на Кръстева дала следната дефиниция за това какво е хъш: Човек, който иска да освободи Българи, но в момента е в чужбина и не е на ръководна позиция. (цитатът е от сайта „Площад Славейков“)
Интересно е, как според екипа на Кръстева, се нарича човек, който не иска България свободна, в момента е тук и е на ръководна позиция?
Гатанка, момчета и момичета. Не се взимайте толкова на сериозно, защото един ден ще се срамувате като се сетите какви сте ги говорили. Просто защото хъш е много, много висока позиция.
Скандалът в Народния театър ще направи Велислава Кръстева известна и в една друга област, освен политиката. Да се сблъскаш с режисьор и актьор като Александър Морфов е голям плюс, защото на първо четене те прави нему равна. Троловете не пестят усилия в тази посока.
В същото време обаче на светло изплува много стар и неприятен проблем – партийните назначения. За Христо Мутафчиев вече стана дума. А Сатиричният театър? А тези, които зависят от Столична община, което означава от Йорданка Фандъкова, която се радва на подкрепата на театрали чрез парите на данъкоплатците?
И някак изкуството бива (не)деликатно изтиквано в ъгъла.
Огнян Стефанов
Моля, подкрепете ни.