Станишев - медиен последовател на Първанов
До неотдавна си мислех, че Станишев е може би ловък играч, който се прави на малко дете, за да притъпи бдителността на партньори и противници. С констатацията, че страдаме от липса на справедливост обаче, той сложи кръст на тези съмнения по доста категоричен и лекомислен начин. Справедливостта не е просто дума, а кауза, която не е няколко точки от политическия Scrabble.
В „Труд" продължават по повод премиерската изява: „Първото интервю на премиера след евродоклада". За себе си са прави, но не му правят услуга, дори някой да му е казал, че е точно така. Не интервю с пипнати въпроси и отговори, обръщение към всички българи очаквахме. С всички истини - неприятни и по-малко неприятни. С имената на виновните за гнева на Европа, за излъганите български надежди. Нищо подобно! След ексцентричния уикенд в Банско, където под погледа на държавните охранители, тройната коалиция се бетонира срещу свои и чужди. Нито едно признание за грях, за човешка грешка, нито едно извинение. Само упреци към българите, които били кръвожадни за министерски глави (нищо подобно, научихме, че парите и вътрешните крамоли изяждат всяка власт рано или късно по-сигурно и от най-шумната революция). От революцията обаче по-страшна е само тишината. След Катарино и Банско у нас се настани тъжното усещане, че с властта ни свързва единствено демаркационна линия. Такава петкилометрова зона се създава през 1952 г. между Южна и Северна Корея. Съдейки по доходите и демократичните завоевания у нас, сме по-близо до тази, управлявана от Ким Чен Ир. С тази разлика, че у нас на всеки четири години идва нов Ким... В „Един труп в Корьо" Джеймс Чърч е описал всичко, даже как едни тайни служби следят други тайни служби по тайно нареждане на висшата власт, в името на най-висшата власт. Звучи ли ви познато?
Не исках да отивам толкова далеч, но опусът за справедливостта ми напомни за неприкосновеността на идеологията „Чучхе" и нейния баща Ким Ир Сен. Не е важно дали искаш нещо, важно е дали има кой да ти го даде. И дали смята за правилно да ти го даде. Справедливост, например. Може някои министри да са копелдаци и негодници, но не обществото ще решава как да се постъпи с тях. Ето това ще ни каже премиерът с интервюто си „само" във в. „Труд".
Изследване на компанията Solutions Research Group преди време показало, че модерната болест на новия век се казва „страх от информационна изолация". През 20-те години на миналия век в Европа и най-вече на Балканите болестта се е казвала „следвоенен шок", довел до спад на жизненото равнище и недостиг на демокрация. У нас някои слоеве на населението не издържали и избухнали Септемврийските бунтове, известни още като Септемврийско въстание. Наложило се премиерът проф. Цанков, който от ерудиран учен се превръща в железен политик, да се обърне за съвет към най-известния терорист на Европа по онова време Борис Савинков. В резултат на това изчезнали безследно стотици български интелектуалци и радетели за промени. Днес внуците на онези хора от далечната 1923 година са застрашени от „страх от информационна изолация". Симптомите далеч не са само паника от липса на интернет, телефони и медии, а в липса на информация въобще. Подозрителността, че някъде във властта се върши нещо, но се пази в тайна, изостря сетивата на младите хора, изнервя ги, а действията им в определени моменти наподобяват музиката на Меноър. Д-р Хънт от Мичиган нарича това „опит за спасение чрез посегателство". Или отнемане. Би могло да се допусне, че младите ще посегнат първо на витрините с тузарски часовници, на паркираните пред софийски клубове Ферарита и на манекенките от „Визаж". Според мен обаче ще посегнат преди всичко на властта. По всякакъв начин. Защото тя ограничава достъпът им до информация, а оттам и до благините на живота, които им се полагат по право. Никой не иска след години да пенсионерства в мизерия, да умира без лекарства и да му се усмихва час по час министър Емилия Масларова! Като му липсва справедливост, българинът ще си я набави сам. Как точно ще стане това - един Господ знае. Денят обаче не е толкова далеч.
Затова медийни трикове като този на „Труд" със Сергей Станишев може и да важат пред конкуренцията, но пред обществото - не. То може да си трае още известно време, може рефлексите му да са като на костенурка, но трети петли вече пеят. Самото усещане за демаркационна линия между народ и власт вече опъва нервите на всички. Няма „сини каски", които могат да спрат щурма, когато той започне.
Междувременно, ще наблюдавам, как премиерът ще накара и главния прокурор да поработи в посока връщане на хората чувството за справедливост. Това би било добро начало, ако е възможно въобще.
Ислямът учи: „И не убивайте децата си поради страх от бедност! Ние храним и тях, и вас. Убиването им е голям грях"...
Да се скриеш в една медия и оттам да провъзгласяваш отдавна известни истини, е като да си в тунел и да се радваш на светлините на идващия влак. Но има и по-лошо: ако след „Труд" премиерът се озове в друга медия за доизяснява истините около справедливостта и колко тя липсва на българите.
Дали пък духът на Савинков не се навърта някъде наблизо? Къде е ДАНС, о, ДАНС не види ли...
Всъщност всички извън властта отдавна са свикнали с чувството за несправедливост. Това прави заглавието на Станишевото интервю ненужно, както може би и самото интервю.
Това ли точно трабваше да прихване от президента...
Огнян Стефанов
Моля, подкрепете ни.