Кирил Добрев: Процент от парите от заловена контрабанда да отиват и в МВР
- Има ли нужда МВР от още реформи, така че да се превърне в модерна и ефективна институция и какви да са те?
- Първо иска да честитя празника на полицаите, желая им от сърце здраве - на тях и техните семейства, да посрещнат празника с гордо вдигната глава, макар че в последно време системата не им дава поводи за самочувствие. Що се отнася до реформата - за 20 години всяко правителство се опитва да я реформира по свой начин. Няма обща визия на партиите как да изглежда една модерна система на МВР в 21-ви век. Решението е едно - ясна диференциация на хората с административни функции в МВР и тези с чисто полицейски. Извинявам се, но каква е разликата между счетоводител във фирма и счетоводител в МВР? Защо единият да се пенсионира 10 години по-рано от другия? Както и не е нормално 55-годишен полицай да пращаме да укротява футболни агитки.
- Пенсионната реформа ли е най-големият проблем на МВР?
- Естествено, че не. И се чудя защо управляващите се хванаха първо с това. Аз лично подкрепих така изложената от Веселин Вучков административна реформа, защото само тя би довела до намаляване на администрацията и повече средства за заплати, за материално-техническо обезпечаване. Какъв ефект очакваме от тази мега структура с над 1 млрд. лв. годишен бюджет, от който само 6 % са за техническо въоръжаване и капиталови разходи? То самите престъпници са светлинни години пред тях. Трябва да сме наясно, че само обичта към професията държи тези хора в системата.
- Защо битовата престъпност се превърна в ахилесова пета на всички управления? Шефът на МВР Румяна Бъчварова заяви пред вътрешната парламентарна комисия, че полицаите имат възможности да се справят с този проблем. Ще успее ли да изпълни обещанието си?
- И тук отговорът е ясен за всички. Как се решава проблемът с битовата престъпност - полицаи във всяко населено място, автомобилни патрули, обезпечени от към гориво, видеонаблюдени - с това трябва да се започне. И в тази връзка пак опираме до онези мизерни 6% за капиталови разходи и онази раздута администрация, която "изяжда" средствата. Това, което бе въведено от бившия гл. секретар на МВР Лазаров, за включване на жанфармерията за борба с този вид престъпност, беше наистина добро временно решение. Ако нямат идея какво да правят, то поне да ползват вече готивите като това решения. То доведе до рязък спад в битовата престъпност.
- Премиерът Бойко Борисов заяви, че една от големите задачи, с които се е заел, е да удари контрабандата. Защо все още няма задържани и обвинени „големи риби” от престъпния бранш?
- Надявам се да е така. Винаги съм приемал битката с контрабандата като елемент от националната сигурност, защото това са парите за пенсии на нашите родители и за образованието на децата ни. Битката с контрабандата и икономическите престъпления зависи от политическата воля на един човек - премиерът, но е дело на много хора от различни служби и на различни нива в йерархията. Как стимулираме точно тези екипи? Например в НАП данъчните вземат процент от наложения и доказан акт за нарушение. Защо да не въведем тази практика и в МВР? Още повече тези средства могат да погнат за модернизирането на системата.
Моля, подкрепете ни.