Реклама / Ads
0| 17500 |24.06.2022 ИНТЕРВЮ

Писателят Виктор Суворов, бивш агент на КГБ: Гражданинът Путин е виновен за войната, с военен министър еленовъд и лош началник на ГЩ

.
Виктор Суворов
Бившият офицер от разузнаването, историк и писател Виктор Суворов, в интервю за Vesti.ua говори за грешките на Путин и ръководството на въоръжените сили на РФ във войната с Украйна, за руската армия, съдбата на Украйна и как тя защитава Европа.
 

Писателят Виктор Суворов, известен още като Владимир Резун, бивш служител на легалната резиденция на ГРУ на СССР в Женева, решил да избяга във Великобритания през 1978 г., е известен със своя остър и критичен поглед. В постсъветското пространство той е известен като историк, който преразгледа възгледите си за ключовите събития, довели до избухването на Втората световна война, а също така разнищи процесите в съветската армия и военното разузнаване „на атоми“. Още по-интересно е да се чуе от устните му оценка за действията на руските войници и тяхното ръководство в Украйна по време на настоящата война.


– Президентът Володомир Зеленски каза в едно от изказванията си: първият етап от отбраната на Украйна е завършен, успяхме да спрем руските войски и сега ще започне освобождаването на териториите. Виждате ли нарушаването на плана на въоръжените сили на РФ?


- Несъмнено. И не само сега, стана ясно още след първата седмица. Спомнете си тогавашните изявления на политици в Русия и съседна Беларус: "Ето ни сега, след три дни..." ... "малка победоносна война" -  говори за нарушаване на плановете. Когато изведнъж се оказва, че в първите дни на войната войниците просто нямат какво да ядат, това е срив. Мислеха си, че ще отидат навсякъде без бой, а след това ще ги возят.


- Вие като разузнавач разбирате кой е "сбъркал" - откъде руснаците взеха грешните решения за предполагаема подкрепа в Украйна?


- Отговорността винаги е на върховния главнокомандващ. Когато германците предприеха изненадваща атака на 22 юни, тогава, каквото и да се каже, другарят Сталин е отговорен за това. Ако всичко се обърка от първия момент в Украйна, за това е отговорен гражданинът Путин, който седи в Кремъл.

 

Можете, разбира се, да кажете: той има лош началник на Генералния щаб, а министърът на отбраната е въобще еленовъд, "е, той какво разбира от това? Но командирът все пак отговаря. Затова назначи такъв министър на отбраната, защо така зле работи Генералният щаб? Путин беше този, който взе екипа си, който работеше, буквално гледайки в устата му: какво ще поръча, какво иска? Най-лошото за всеки лидер е да създаде ситуация, в която подчинените чакат това, което той иска. Мъдрият командир винаги трябва да се вслушва в мнението на подчинените си и едва след това да взема решения.


- Тоест генералите, отговорни за провеждането на разузнаването, събирането на статистически данни и социологията, са фалшифицирали, изготвяли първоначално неверни данни, на базата на които е взето решението за нахлуване?


- Точно. Когато ми преподаваха в Киевското висше общовойсково командно училище те казваха: Володя, ти си командирът  и преди да вземеш решение, слушай своите сержанти. И започнете с най-младия, командирът на трето отделение - той е най-младият. След това слушай командира на второ отделение . И после – какво ще каже командирът на първи батальон. Какво предлагат? И тогава си кажете мнението си! При Путин, доколкото знам, няма нищо подобно. Той изразява мнението си, всички около него са съгласни.


- Според вас какво позволи на Украйна да разбие плановете на Русия - действията на Украйна на бойното поле или солидарността на западния свят в подкрепа на Украйна?


– Знаете ли, трябва да изразя своята благодарност към народа на Украйна. Той решава съдбата си. И всяка нация има точно това, което заслужава. Вашият народ прави история - и аз вярвам, че Украйна ще стане велика сила в Европа в близко бъдеще! Разбира се, хората имат водачи, които ги ръководят. Ако те не отговарят на стремежите и желанията на хората, възниква раздор: водачите тръгват по единия път, хората вървят по другия. Сега има пълно съвпадение на тези вектори: хората се движат към свободата, върховете на демокрацията и просперитета.

 

Разбира се, външната подкрепа е важна. Без ракети и военни доставки, без всичко това, което Западът изведнъж започна да дава на Украйна, щеше да има победа, но щеше да е по-трудна и да струва повече. Но знаете ли, морално Украйна вече спечели тази война.

 

Знаете ли, когато се разхождам из град Бристол, навсякъде висят жълти и черни знамена. отивам някъде и ми казват: "Слушай, ти също ли си украинец?" И в такива моменти искам да се закълна от радост! Имам и жълто-черно знаме, окачено на прозореца! Съседи идват при мен, носят водка. не пия толкова много. Те не носят това на мен, а на народа на Украйна. Но трябва да пия!

 

- Кажете ми защо Западът все още е толкова бавен? Трябваше буквално да ги разтърсим: „налагаме санкции“, „затваряме небето или даваме системи за противовъздушна отбрана“, „даваме тежки оръжия“ ...

 

 

- Защото е демокрация. Не забравяйте, че Чърчил казва: „Демокрацията е най-лошата политическа система, с изключение на всички останали“. Останалите са още по-зле! Демократично избраният лидер е изцяло зависим от избирателите, трябва да бъдат уважавани и умиротворявани. Всеки демократичен лидер прави стъпките си много внимателно. А как е в Кремъл? 

– Вашият Борис Джонсън е изключително харизматичен.

 

– Гордея се, че го има този добър червенокос мъж във Великобритания. Бих пил водка с него - харесва ми! Сравнете с Франция, Германия,  когато Великобритания напусна тази гнила Европа, от бюрократичната система, която се формира там, мнозина не разбраха това. Той каза: "Не!" Все пак тук имаме много древна демокрация, от 1215 г. - не може да ни диктуват нещо чиновници, които не са били избирани от никого. Така че можем да предприемем такива стъпки в подкрепа на Украйна."

 

– Джонсън беше първият наистина влиятелен чуждестранен лидер, който не само се осмели да дойде в Украйна, но и излезе с Володомир Зеленски на Крещатик. За това трябва да имате смелост.

 

 

-  Затова се чувствам горд от Великобритания, която някога приюти мен и семейството ми, даде ми граждански паспорт.  И от премиера, за когото лично гласувах и за когото не ме е срам.


- Едно време ръководихте танкова част, която беше част от Чехословакия през 1968 г. Кажете ми, какво е моралното състояние на един войник, който влиза в чужда държава с такава мисия?


- Накратко, сега съм на Запад именно,  защото някога бях в Чехословакия. Все пак отидох там като освободител и вярвах, че сме прави. Вярвах, че трябва да се смажат, гадовете, че някога сме ги освободили от нацизма, а те – о, какви гадове... И тогава ние влязохме. И видях как живеят. И как сме ние, които имахме нефт, газ, диаманти, цялата периодична таблица, талантливи хора, които могат да изстрелят първия спътник, първото куче, първия човек - защо живеем в такава мръсотия?! И те, като нямат всичко това, са толкова спокойни. Защо могат да влязат в механа, да пият бира?

 

- И как се случи това в Буча, Ирпен, имаше зверства, немислими за стандартите на нормален човек? Мариупол беше напълно превърнат в „огромен пепелник“. Какво се промени в руските войници от 1968 г.?


- Те полудяха. Не мога да си го обясня, просто не разбирам, защото не съм сред тях. Психолози в началото на 20-ти век обърнаха внимание на негативния подбор на народите на Съветския съюз, предимно руски. Хората, които можеха да се противопоставят на комунизма, воюваха в Гражданската война. Цветът на нацията, офицерите, загиват или отиват в изгнание - във Франция, Германия, Югославия. След това имаше Глодомор и колективизация, които изтребиха най-умните и най-ефективните сред селяните, а останалите бяха изгонени отвъд Урал. След това - чудовищна война и отново загинаха най-смелите и смелите. Оцелели тези, които седяха отзад. След това - изселването, когато тези, които можеха да си тръгнат, си тръгнаха. Ето как работи този избор: всички хубави неща си отиват.

 

След разпадането на Съветския съюз имаше някакъв срив, увеличи се нивото на това зверство. Тя е много по-висока, отколкото беше по мое време и в СССР. Виждам го, усещам го. Според мои приятели офицерите, с които са пили водка през нощта, някой е бил освободен.  Те не са били такива! И сега - тези диви кадри, убита жена с вързани ръце, а детето й е наблизо... Абсолютно не разбирам това.


- Разликата между Украйна  и Русия като общество е поразителна - може ли това да е причината?


- Веднъж, когато работех в Швейцария, пристигна делегация от едни напреднали производствени работници. Разхождаха се, гледаха как живеят швейцарците, най-богатата страна в света. В същото време те нямат минерали, ама абсолютно нищо! Нашите хора се обезсърчиха и изведнъж офицерът от КГБ, който ги придружава, каза: „Момчета, те изобщо не знаят как да се бият, но ние сме победителите!“ И изведнъж цялата тази делегация се преобрази. Те казват, "какво да вземем от тях, а ние - уау!" Е, може би същият синдром проработи сега: ние сме победители, но тук, в Украйна, живеят хора като нас. Но по някаква причина те живеят красиво: чистота, асфалт, хората са прилично облечени. Отидете в руското село, това е някакъв ужас. И ревността, завистта работи – мисля, че това е знаменателят: „Ще те убия , ще те изнасиля, ще те изгоря“.


- Руските полковници, средно ниво, разбират ли това?

 

- Очевидно не. Не и не! Нека ви дам пример за типа войници. Отворете снимките им: по-рано войниците от въоръжените сили на РФ имаха закопчана яка, а под нея беше пришита бяла яка. Защо? Вратът е мръсен. А ние, войниците, всяка сутрин трябваше да имаме бели якички, вечер ги шиехме. А въоръжените сили на Руската федерация днес дори имат униформа без яки! И това предполага, че войниците са престанали да бъдат чисти. Това е "мръсна" армия . В СССР дори на фронтови снимки яките бяха бели!


– Оказва се, че такъв малък нюанс като отхвърлянето на белите якички може да доведе до огромен морален проблем с грабежите?


- Първият ми командир Черних във Воронежското суворовско военно училище ни подреди, 11-годишни момчета и каза: можете да имате мръсни обувки, ръце. Всичко. Но яката трябва винаги да е чиста: шията ви е вашата хигиена! В прекия и преносен смисъл.


- Нека разширим фокуса. Кажете ми, като историк, в какъв смисъл днес трябва да се разглежда руско-украинската война: като предвестник на по-глобални събития или обратно, като опит да се избегне някакъв по-голям конфликт?


- Украйна води тази война за своята свобода и независимост. По едно време ме попитаха: кажи ми защо ти трябва Афганистан? Какво са  търсили там? Александър Солженицин веднъж отговори на този въпрос: попитайте, казва, раков тумор, защо се разпространява? .. По някаква причина. Той ще убие самото тяло и ще умре с него. Така виждам някъде съвременна Русия. А Украйна е онзи жив организъм, онези малки тела, които устояват на тумори. И вие сякаш казвате с примера си: момчета, ние не се страхуваме от ядрена война - ние се съпротивляваме и няма да се поддадем, въпреки че всички загиваме! И това дава надежда.

 

Знаеш ли, имам много приятели в Полша. На великия полски народ - моята искрена благодарност за подкрепата и помощта, която поляците оказаха на Украйна. И каква красива комбинация се получава, когато има само две приятелски държави от Балтийско до Черно море - Полша и Украйна! Този съюз няма да позволи на тумора да се разпространи някъде по-нататък, на запад. Целият свят разбира това. Следователно, когато говорим за вероятността от голяма война, тогава тя съществува. Но колкото повече самолети бъдат свалени, танкове изгорени, транспортьори и бойни машини на пехотата заседнали в плодородния украински чернозем, толкова по-добре ще бъде за целия свят. Сега Украйна защитава Европа, целия свят, демокрацията. И това е нейната историческа мисия.

 

- Ако е така, има ли смисъл от мирните преговори, които почти замряха - тлеещи някъде между Киев и Москва? Как според вас трябва да приключи тази война - на масата за преговори или не?


- Труден въпрос за мен. Не мога да давам съвети на украинския народ.


- Ще попитам по друг начин: сега Владимир Путин може ли да излезе от войната с минимална вреда за репутацията си?


- О, вече не.


- Защо, винаги има "авариен изход" - сега говорят за тактически ядрен удар. Вярвате ли, че това е възможно?

 

- Преди не вярвах, че изобщо ще се стигне на Киев. Мислех, че всичко ще свърши в Донецк и Луганск. Но се излръгах. Станах през нощта, налях водка с черен пипер, изпих я и казах: "Владимир Богданович, ти си глупак! Защо не повярвахте?" Сега се смятам за безполезен предсказател. И, осъзнавайки това, не се ангажирам да прогнозирам. Какво му е в главата на Путин, не можем да знаем, но щом усети страх, ще използва и ядрено оръжие!

 

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 0| 7722 |24.05.2022 Писателят Йото Пацов пред Фрог: Кирил и Методий са равноапостоли, приравнени с учениците на Исус Христос . 0| 9069 |30.03.2022 Зам.-държавният секретар на САЩ Виктория Нюланд: Украйна не капитулира, това промени стратегията на войната . 43| 31395 |23.03.2021 Писателят Кирил Кадийски пред Фрог: Не избори идат! Избор иде! Или народ - или мърша! . 4| 13105 |08.06.2020 Писателят Никола Райков пред Фрог: Да излезем от стереотипа, че от нас нищо не зависи!

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads