Радион Попов пред Фрог: Решението на Консултативния съвет за С. Македония показа, че не се прекланяме услужливо пред този или онзи
Най-важното е в Северна Македония да не потъпкват националното достойнство на онези наши хора, които в РСМ се самоопределят като българи. Това казва пред Фрог нюз бившият заместник министър на външните работи Радион Попов, коментирайки решението на вчерашния КСНС.
- Г-н Попов, как ще коментирате вчерашното решение на КСНС позицията на България по Северна Македония да остане непроменена?
- Поздравления за единната позиция. Тази позиция показа, че не се поддаваме на външен натиск.
- А това решение на КСНС не влиза ли в противоречие с някои изказвания на премиера Кирил Петков по проблема с РСМ?
- Не, в никакъв случай. Той каза, че ще надгражда. Той каза, че няма да прави някакви компромиси, а ще надгражда постигатото дотук. Въпреки някои от неговите тези и аргументи вчерашният КСНС сложи нещата на много здрава основа.
- А как ще коментирате появилата се информация в някои западни издания, че Франция дава зор проблемът между България и РСМ да се реши във възможно най-кратки срокове?
- Не знам дали междусъюзническите и партньорските отношения предполагат да се дават ултиматуми и определят срокове. Македонският въпрос не е бил решен задоволително за всички трани от много време и едва ли ще се реши за някакви си шест месеца. Някои хора в Северна Македония се заблуждават, че приемането на РСМ в НАТО им осигурява автоматично положителна българска позиция за тях и достъп до Европейския съюз.
- На вчерашния КСНС нямаше представител на смесената българско-македонска комисия, даже и нашият председател не е бил поканен. Как ще го коментирате?
- Форматът на КСНС е определено политически. А от Комисията трябва да се занимават повече с историята и по-малко с политиката.
- Някои експерти, и политици и историци, твърдят, че договорът на Гърция със Северна Македония е много по-добър, отколкото този на България с РСМ?
- Погледнато и назад в историята гърците си изпипват по-добре нещата от нас и по-добре си защитават националните интереси. Без да съм запознат в детайли с двата договора, допускам, че е така. Затова сега съм удовлетворен от решението на вчерашния КСНС, защото се отчита нашия национален български интерес преди всичко. И не се прекланяме услужливо пред този или онзи. Правя паралел - целият свят не признава окупацията на Северен Кипър , но Турция не се превива пред никого като голяма сила. Но и ние сме показали много пъти в историята, че когато отстояваме националния си интерес, то другите се съобразяват с това.
- И защо все пак Западът не ни разбира за Македония? Като че ли за тях е далечно и чуждо разбирането на чувството, че българинът емоционално и исторически е свързан с Македония?
- Изглежда западните политици са заразени от болестта на Коминтерна преди години. Знам, че звучи грубовато. Но нека го приемем като шега, в която има много истина.
- Това решение на КСНС не обезсмисля ли срещата на премиера Кирил Петков с македонския премиер Ковачевски след дни в Скопие?
- Ами има такъв привкус. Като прибавим към това решение и вчерашния коронавирус. Според мен тази среща не е обречена на голям успех.
- Ясно е, че отношенията между България и РСМ не могат да се решат в кратки срокове. Вие сте били зам.-външен министър, виждате ли някаква перспектива на тези отношения в близките пет или десет години?
- Северномакедонците са наши добри приятели и братовчеди, които съм наричал и братя. Но е по-добре да бъдем първи братовчеди, отколкото да сме братя. Как да го кажа - ние почваме да пеем някаква песен - те продължават. Те почват да пеят някаква песен - ние продължаваме. Та братя ли сме или първи братовчеди?
Те ще стигнат сами до извода, че щом толкова много напират за Европейския съюз, трябва да се съобразяват с подписаните договори с България. И най-важното - да не потъпкват националното достойнство на онези наши хора, които в РСМ се самоопределят като българи. А те са много.
Интервю на Красен Бучков
Моля, подкрепете ни.