Нинова на среща с кметове: Общинските болници трябва да имат статут на защитени
"Всички трябва да се мобилизираме в помощ на хората в следващите тежки месеци. Вие сте на първа линия, най-близо до българските граждани. Моля, организирайте всички ресурси да осигурим социални услуги на бедните, слабите, пенсионери и подкрепа на младите семейства, деца, работещите. Ние сме готови с конкретни решения за проблемите в общините:
1. Общинското здравеопазване да е абсолютен приоритет. Общински болници в отдалечени и трудни райони да станат защитени болници така, както има защитени училища. Това означава да се подсилят с допълнително, целево финансиране, да не се закриват. Готови сме с критерии как да стане и списък на тези болници. Всеки български гражданин, където и да се намира, да има достъп до лечение.
2. Заради увеличението на ток, газ, парно, храни предлагаме увеличение на субсидията към общините с 20% и ръст в стандартите на делегираните държавни дейности в бюджета за следващата година.
3. Процент от събраните данъци да остават в общината и да стигат обратно за хората, от които са платени. Сега трябват конкретни и работещи решения. Готови сме да дискутираме нашите с всеки, за да намерим съгласие и пристъпим към бързи действия," заяви лидерът на БСП Корнелия Нинова.
За проблем с доставката на дърва за огрев преди задаващите се студени месеци алармираха кметове на няколко общини. Увеличаващите се цени на газ и ток притесняват на практика всички кметове и ги изправят пред риск да не могат да се разплащат с доставчиците.
"Този месец разходите ни за електроенергия са с 300% повече спрямо предходните месеци", заяви кметът на Пещера Йордан Младенов.
Пред риск хора да останат без вода, ако държавата не финансира подмяната на стари водопроводи е община "Добричка", съобщи кметът Соня Георгиева. От липса на финансиране за ВиК сектора от страната на държавата се оплакаха и от Разград.
"Единственият начин да решаваме проблемите си е като има подкрепа от държавата, която, за съжаление, през последните 10 години нямаме", солидаризира се кметът на Дряново Трифон Панчев.
Темата за въвеждането на "зеления сертификат" също не бе подмината като кметът на Белоградчик инж. Борис Николов изрази притеснения, че при въвеждането му по този начин, без каквато и да е подготовка, може да блокира множество общински услуги за гражданите.
Кметовете призоваха в следващия държавен бюджет да бъдат предвидени повече средства за общините, предвид увеличаващите се цени на тока и нуждата да се увеличи заплащането на служителите от администрацията.
Моля, подкрепете ни.