Столична галерия сезира прокуратурата заради фалшиви картини
Непознатото творчество с подписа на Сирак Скитник се оказа копие на корица на британско издание. Сред стоте картини в изложбата в галерия „Структура“ бяха открити и други със съмнителен произход. В писмо до медиите екипът на галерията и колекционерът Николай Неделчев се извиниха на неволно подведените, съобщава БНТ.
От галерията допълват колко е важно да се "отвори дебат за пазара на фалшификати и фалшиви сертификати в България". По думите им съществуването на такъв пазар е обществена тайна. "Заобикалянето на този въпрос ни превръща в мълчаливи съучастници в престъпен сговор, а нашето желание е тези изключително вредни и опасни явления, уронващи авторитета на заниманията с изкуство, да бъдат изобличени. Ще бъдем удовлетворени, ако неприятният инцидент изиграе ролята на повратна точка в пресичането на дългогодишни престъпни практики от този вид.", пишат още от галерията.
Вляво: "Похот" на Мирчо Качулев според каталога на галерия "Структура". Вдясно: "Прегръдката", 1949 г. на Йозеф Кунстман.
Вляво - "работата" на Мирчо Качулев "Любов" според каталога на галерия "Структура". Вдясно - Close Noir на Киб.
Вляво – българският вариант, приписан на Харалампи Тачев (1875-1944).
Вдясно – дизайнерска рисунка на австрийския художник Коломан Мозер (1868 -1918), туш върху хартия, Виена.
Вляво - рисунка уж на Гео Милев от изложбата в галерия „Структура”.
Вдясно - „Тацьорка с вдигната пола“ на Ернст Лудвиг Кирхнер.
Моля, подкрепете ни.