3|
5977
|04.07.2011
АРТ ДЖУНГЛА
Изложба за нашето "писмо и четмо" редят в НАИМ
Националният археологически музей открива поредната изложба, под надслов “Аз писах”. Посветена на българската писменост, тя е част от програмата на ХІІ Конгрес по византинистика, който ще се проведе в София от 22 до 27 август 2011 година.
С временната експозиция, в която са представени 92 паметника в 19 витрини, 8 постера с множество цветни фотоса, обяснителни текстове към тях и цветен каталог, се прави опит да се запълни една празнина в познанието за писмеността по българските земи, за характерните исторически извори, сравнително непознати за широката публика, но с доказана стойност за нашата история и култура.
В изложбата посетителите ще имат възможност да видят надписи, изпълнени върху камък, керамика, метал, дърво, тъкани и мазилка, злато и върху стенописи. Поради изключително голямото им многообразие, те не могат да се покаже само в оригинали, затова част от тях са представени преписи и фотографии.
В изложбата са показани още средновековни надписи на гръцки, латински и български език. Забележителен е Битолския надпис на цар Иван Владислав от 1015-1016 г., в който владетеля е наречен “самодържец български”, а градът е “укрепен за защита на българите”, което доказва категорично българския характер на тогавашното население в днешна Македония.
В експозицията присъстват също печати, монети, пръстени-печати на български царе и велможи. От официалните надписи в нея се вижда, че царската институция от край време се е отъждествявала с държавата и с българщината изобщо. Те са безспорно доказателство, че според средновековния българин грамотността е била повод за гордост. А паметниците свидетестват, че пишещите хора са били значителен процент от различните слоеве на селението – като се започне от царя и патрираха и се стигне до обикновения гражданин, селянин и монах.
Експозицията “Аз писах” е организирана от НАИМ при БАН, в партньорство с Националния исторически музей – София, историческите музеи в Русе, Силистра, Шумен, Перник, Варна, Исторически музей – Провадия, Архитектурно-исторически резерват – Плиска, Археологически музей – Велики Преслав и съдействието на Столична община.
Официалното откриване на изложбата е на 5 юли т.г. от 18 часа. Тя ще бъде отворена за посетители от 6 юли до 30 септември 2011 година.
Моля, подкрепете ни.
Реклама / Ads
КОМЕНТАРИ
Реклама / Ads