Нобелът за физика отиде при учени, изследвали черните дупки
Пенроуз е награден заради откритието си, че формирането на черните дупки е ясно потвърждаване на теорията на относителността на Алберт Айнщайн. Ученият е намерил математически методи, с които да се изследва теорията.
“Десет години след смъртта на Айнщайн, през 1965 г., Пенроуз е доказал, че черните дупки могат действително да се образуват и че "в сърцето си крият сингулярност, където всички познати закони на природата спират да действат", обясняват от Нобеловия комитет.
Роджър Пенроуз е учен от Оксфордския университет. Той ще получи половината награда.
Другата част ще бъде споделена между Райнхард Генцел и Андреа Гец.
Райнхард Генцел е учен от Института “Макс Планк” и Калифорнийския университет. Ганц пък е част от Калифорнийския университет в Лос Анджелис.
Двамата са открили, че невидим и изключително тежък обект ръководи орбитата на звездите в центъра на галактиката ни. Засега единственото обяснение е "свръхмасивна черна дупка". И двамата са ръководили екипи от астрономи, изследвали регион в центъра на Млечния път, наречен Стрелец А*, и картографирали движенията на звездите в него. Те са предоставили най-солидните доказателства за теорията си до този момент.
С обявяване на нобеловата награда по физиология и медицина започна седмицата на Нобел. Призът отиде при Харви Дж. Олтър, Майкъл Хотън и Чарлс М. Райс за откриването на вируса на хепатит C.
Моля, подкрепете ни.