Поклон пред Кольо Карамфилов
Творецът, освен че експериментираше във всички жанрове на изобразителното изкуство, скулптурата, и неконвенционалното изкуство, в последните месеци се увличаше и от кино. Само преди месец, по повод юбилейната си изложба, той прожектира първия си и последен филм „Казабланка”. Карамфилов работеше и като сценограф на много театрални постановки, концерти и филмови продукции.
"Тепърва ще се разбере колко голям е Кольо. България имаше световен художник - не по-малък от Пикасо", коментира писателят и драматург Елин Рахнев. Той предложи да бъде учредена награда на името на Кольо Карамфилов, както и да бъде кръстена улица на големия художник.
Последно сбогом си взеха и актьорите Христо Шопов и Иван Ласкин, председателят на Съюза на българските артисти Христо Мутафчиев. Тук са много представители на артстредите от Пловдив и София.
Поклонението започна от 11 часа в Градската художествена галерия на Главната в Пловдив, а опелото е от 14 часа в параклиса на Централни гробища.
Поклон пред паметта му!
Николай Илиев Карамфилов е роден на 7 декември 1963 г. в Пловдив.
Завършва Средното училище за сценични кадри в родния си град.
През 1989 е един от основателите на авангардната група Ръб.
Занимава се с различни сфери на визуалното изкуство - графика, скулптура, пърформанс, инсталации и живопис.
Кольо Карамфилов има два брака - първия с керамичката Ина Дамянова, от която е синът им Росен, а от 2009 г. - с дъщерята на актьора Наум Шопов - Лиза.
Носител е на Гран при 1995 г. от първото международно триенале на графиката.
1989 г. - наградата за дебют Южна пролет - Хасково.
1989 г. - наградата на 8-та младежката изложба.
1987 г. - Бронзов медал от 3 международно триенале - Варна.
По-важни изложби в чужбина са в Български Културен Център Москва 98, Ниигата - Япония 98, Ашау - Германия 2001, 2009, БКЦ Токио (Япония) 2003, Дом Витгенщайн - Австрия 2010, Галерия Сердика Варшава 2010, БКЦ в Париж 2010.
Като сценограф е работил с режисьорите Андрей Жолдак (Украйна) и Стефан Москов.
Художник на филмите Хълма с боровинките на Александър Морфов, Пазачът на мъртвите на Илиян Симеонов и Аве на Константин Божанов.
Моля, подкрепете ни.