Реклама / Ads
0| 8821 |15.08.2012 ЕТНО КАЛЕНДАР

Успение Богородично е!

.
На 15 август православната църква чества Успение Богородично (Голяма Богородица). Това е един от най-големите християнски празници, честван както от православни, така и от католици.
 

Пресветата Дева се почита като покровителка на майчинството, брака и семейното огнище. Успение Богородично е изключителен знак, потвърждение, доказателство за човешката природа на Исус Христос.

Според Светото писание това е денят, в който Божията майка, на 64-годишна възраст, напуска земния живот и отива при сина си.
Три дни по-рано архангел Гавраил й съобщава, че Бог е пожелал да я вземе при себе си в своето царство, за да царува вечно с него.

Последното й желание е да види Светите апостоли заедно. По чуден начин те се пренасят пред вратите на дома й в Йерусалим.
Три дни след това сам Исус Христос, обкръжен от ангелски ликове и светци, слиза от небесата за душата на Света Богородица. Погребват я в една пещера край Гетсимания и затварят входа с камък. Когато няколко дни по-късно го отварят, за да се поклони пред светицата закъснелият апостол Тома, намират само плащеницата й...

Според народната традиция празникът се нарича Голяма Богородица,
за разлика от Малката Богородица (8 септември), когато се чества рождението на Христовата майка. На Голяма Богородица, след тържествена литургия в църквата, се освещават обредни хлябове, които жените след това раздават за здраве и за починалите близки.

Вярващите търсят покровителството на Света Богородица в житейските проблеми. На този ден правят родови срещи, свързани с жертвоприношение - курбан за живот, за здраве, за плодородна година, против премеждия и болести. Традиционни ястия на трапезата са прясна питка, украсена с орнамент, пиле каша, варено жито, царевица и тиква.

Имен ден празнуват кръстените с имената Мария, Мариам, Мика, Мара, Маша, Мариан, Мариана, Панайот.

В памет на явяването на Божията майка пред апостолите, църквата определя в този ден да се отслужва тържествена литургия и да се прави "въздигане на хляба".

Патриарх Максим няма да пропусне празника Успение Богородично. И тази година, въпреки напредналата си възраст и ширещите се слухове за влошеното му здраве, Максим ще участва в 3-часовата тържествена празнична литургия в Троянския манастир. В светата обител през 1943 г. той е приел монашеските обети. След нея патриархът ще поведе литийното шествие около храма с чудотворната икона на Света Богородица. Ликът на Божията майка е покровител на основания през 1600 г. манастир. Иконата е и личен пазител на Негово светейшество.

Самата литургия ще бъде водена от митрополита на САЩ, Канада и Австралия Йосиф. В момента той е в България с голяма група американци, приели православие. Дядо Йосиф лично развежда гостите на поклонение пред българските исторически и църковни светини. В литургията в Троянския манастир ще участват игуменът на светата обител епископ Григорий, русенският митрополит Неофит, като и духовници от цялата страна. Празничната трапеза за патриарха и гостите му обаче ще бъде скромна - боб чорба, скумрия на скара и печени картофи. Въпреки че днес свършва Богородичният пост, канонът не позволява на вярващите месо в сряда.

Ловчанският владика Гавриил пък ще отслужи тържествена служба в ловешката църква "Успение Богородично". Наред с хилядите миряни свещ в храма там ще запали и вицепремиерът Цветан Цветанов. Сутринта пък МВР шефът ще е на храмовия празник на манастира "Успение Богородично" в китното селце Арбанаси. Той ще се поклони пред чудотворната икона на Богородица със сребърен обков.
Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 3| 15208 |07.01.2013 Ивановден е; празнуват стотици хиляди. Наздраве! . 14| 12115 |24.12.2012 Бъдни вечер . 1| 9570 |17.09.2012 Празнуваме Св. София, Вяра, Надежда и Любов . 0| 14211 |08.09.2012 Малка Богородица е

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads