2|
7770
|18.08.2014
ЕТНО КАЛЕНДАР
Успение на Св. Иван Рилски - покровителят на миньорите
Почитаме един от трите пазника в чест на свети Иван Рилски - най-големия български светец, в чието лице народът ни вижда покровител и застъпник пред Бога.Наа този ден се отбелязва професионалния празник на миньорите.Светецът се смята за покровител на миньорите. На този ден празнуват и геолозите и работниците от енергийно-суровинния отрасъл.
Останалите са на 19 октомври и 1 юли - и двата свързани с мощите на всебългарския покровител. Днес се отбелязва паметта на успението, блажената кончина на светеца, упокоил се в Господа на този ден през 946 г.
Света литургия ще бъде отслужена в в Рилския манастир от Неврокопския митрополит Серафим като представител на Светия Синод на Българската православна църква, тъй като обителта е ставропигиална, т. е. подчинена на централната църковна власт. Заедно с митр. Серафим ще служат Адрианополският епископ Евлогий, игумен на Рилския манастир, клирици от обителта и от различни епархии в страната.
Песнопенията ще изпълнят два хора, съставени за случая от някогашни възпитаници на Пловдивската духовна семинария (на която в продължение на 15 г. еп. Евлогий беше ректор) и на Софийската духовна семинария. Пловдивските възпитаници ще бъдат ръководени от йером. Макарий Рилски и от доскорошния учител по пеене в ПДС Димитър Даскалов. Софийските възпитаници ще се ръководят от Андрей Касабов, също доскорошен учител по пеене в СДС.
Преподобният Иван Рилски Чудотворец е роден е около 876 година край Дупница. Посещавал много места, докато най-после се установил в рилската планинска пустиня, където останал до края на живота си. Там той основал манастир - Рилския - който съществува вече 1000 години.
Чудотворецът съставил своя завет - уникален документ, от който са познати четири преписа. Един от тях и днес може да се види в музея на манастира. В него светецът завещава на хората да съхранят вярата си, непорочна от всяко зломислие.
Основните суровини, които се добиват в България, са лигнитни въглища, оловно-цинкови, медни и полиметални руди, гипс, варовик, бетонит, каолин, кварцови пясъци, огнеупорни глини, мрамор. Броят на установените находища у нас е 595, от които: 206 на метални полезни изкопаеми, 115 на неметални полезни изкопаеми, 3 на нефт и природен газ, 51 на скално-облицовъчни материали, 151 на строителни материали, 69 на твърди горива. 80% от минните дейности в страната се извършват по открит способ. Броят на заетите в добивната промишленост е малко под 25 000 души.
Моля, подкрепете ни.
Реклама / Ads
КОМЕНТАРИ
Реклама / Ads