„Умните” градове по света се множат. За София това е мираж!

Ju_19
Четохте ли за световната класация на градовете според нивото на иновациите, технологиите и устойчивото развитие? Всъщност става дума за т.нар. “Smart Cities” (“умни градове”), която се прави от известно време насам. Според нея Виена безпрекословно заема първото място. Следват я Торонто и Париж. Престижна тройка, нали. Ще попитате къде са другите световноизвестни градове. Ето онези, които заемат местата от 4-то до 10-то, не знам дали вашите фаворити са вътре, но другите всепризнати Smart Cities са Ню Йорк, Лондон, Токио, Берлин, Копенхаген, Хонконг и Барселона. Тази класацията е дело на американския учен Бойд Коен. Тя не се основава върху някакви случайни предпочитания, а върху съвсем официално признати критерии.
Виена заема призовото място неслучайно, градът е определен за лидер в областта на градското развитие. Столицата на Австрия се оказва единственият град, който е в първата десетка на най-разнообразни изследвания. Вижне сами: Виена заема 5-то място в класацията за иновативен град, 4-то място в тази за зелен град, 1-ва е по качество на живот и е 8-ма в дигиталното управление. Община Виена работи съвместно с икономиката и науката, там се мисли непрекъснато за това как градът да заеме лидерска роля в развитието на бъдещите общоевропейски стратегии. Не просто така, а заради гражданите, които населяват града. Там се разработват по-краткострочни и доста дългосробни проекти, като “План за действие 2012-2015″, “Умна енергийна визия 2050″, “Пътна карта 2020″. Стратегическа визия, нали? Обикновено това звучи като клише, но съдейки по резултатите, оказва се, че не е.
Отделно от това Виена години наред е и най-добър град за живеене в Европа, но това е друга класация. Не че няма общо, разбира се...
Всъщност, ако трябва да се обобщи, „умни градове” са всички онези, чиито ресурси се използват интелигентно и ефективно и в които се прилагат иновативни технологии за спестяване на разходи и енергия, за обогатяване на предлаганите услуги и за повишаване на качеството на живот. Такава е дефиницията, такива са и реалностите във въпросните градове, за които стана дума.
Сетих се за всичко това, бродейки из снежна София. Бяла и красива, ако вървите, втренчени в покривите и клоните, натежали от сняг. Ама, я тръгнете пеша из тоновете сняг, по пързалящите се, непочистени улици, грозящи да се превърнат в огромни езера, щом снегът започне да се топи. Опитайте да паркирате някъде из неразораната „целина”. Трудничко, да не кажа невъзможно. Тези дни, ако се кача в колата на някой престрашил се приятел или роднина, играя ролята повече на човек, който бута колата, отколкото на такъв, който се вози в нея. И си мисля умен град ли е София? Отговорът се натрапва самичък...
А иначе, у нас още през 2009 г. се заговори за т.нар. умни градове и София единодушно се сочеше като град, който имал потенциал за това. Нещо повече, тогава се отбеляза, че и другите големи градове в България като Пловдив, Варна, Бургас и др. също имали потенциал да внедрят системата Smarter Cities. Досега все още не сме станали свидетели на този факт. А дали...?
Моля, подкрепете ни.





