Това означава, че вече сме изразходвали природните ресурси, които планетата ни е способна да възстанови за 12 месеца.

От днес до края на годината започваме да живеем на „екологичен кредит“, защото:

- сме отделили в атмосферата повече въглеродни емисии, отколкото екосистемите могат да абсорбират;

- сме изсекли повече дървета, отколкото горите могат да възстановят;

- сме уловили повече риба, отколкото океаните и моретата могат да родят.

Терминът „екологичен дълг“ се въвежда през 1992 г. от Insituto de Ecologia Politica в Чили, тъй като производството на парникови газове от развитите северни държави се разглежда като несправедливо.