Реклама / Ads
1| 4124 |04.11.2018 НОВИНИ

23 администрации все още не обменят документи помежду си електронно

.
Александър Йоловски
Към момента 23 са администрациите, които не обменят помежду си документи електронно. Това заяви Александър Йоловски – зам.-председател на Държавната агенция „Електронно управление“.
 

По думите му за тези ведомства има алтернативен канал, по който да работят. Стъпката е направена, оттук нататък е въпрос на привикване към новия начин на обмен на документи, категоричен е той и добави:

 

„Броят на администрациите, които не изпълняват изискването, намаляват непрекъснато. Основните проблеми, които всички срещнаха по този дълъг път, са на първо място необходимостта от цялостна промяна на начина на мислене, т.е. ние вече не можем да си позволим да бъдем в хартиения свят. На второ място – почти всички администрации срещнаха както технически проблеми, някои от тях срещнаха и финансови трудности. Много от администрациите имаха нужда и от специализирано обучение“.

 

С електронния документооборот няма да се губи ценно време на администрацията и гражданите, отбеляза Йоловски. По думите му именно така гражданите ще усетят ефекта от електронния обмен на документи - чрез по-бърза работа на ведомствата. Основна задача на администрацията пък е да не се отпуска с тази нова технологична възможност, добави тойпред БНР.

 

Естествената реакция на новостите е тотален отпор, каза още Александър Йоловски. Той е на мнение, че борбата е да се промени начинът на мислене:

„Електронният документ не е нещо страшно, не е нещо, което прави света по-несигурен, а обратното – прави го по-сигурен, по-защитен и по-бърз“.

Йоловски посочи като ключов проблем – киберсигурността. В последните години активно се работи за това администрациите да осъзнаят този проблем и да влагат сериозна енергия за осигуряване на киберсигурността, коментира той и добави:

„Киберсигурността изисква средства, но преди всичко изисква много добра организация и процедури. Киберсигурността е тема, която ежедневно трябва да се актуализира“.

 

Голяма част от работата по създаването на хранилище за електронни данни е наша и ние ще се справим в срок, актегорично заяви Александър Йоловски. Според него задачата не е толкова трудно, но изисква последователност, упорство и познание.

Йоловски съобщи още, че до края на ноември е крайният срок, в който всяка централна администрация трябва да направят профил в системата за сигурно електронно връчване. През тази система хората и фирмите ще могат да изпращат документи до ведомствата. Системата е свързана с електронния документооборот.

 

Вътрешното движение на документите е извън обсега на системата, каза Александър Йоловски, но добави, че гражданинът ще знае кога писмото му е получено.

Александър Йоловски каза, че когато става дума за нужди на държавата, свидетелство за съдимост вече не се изисква: "Ако някое ведомство изисква от някой гражданин такова свидетелство, това е нарушение на закона". Това обаче все още не важи за фирмите, добави той.

 

"Електронното управление вече работи. Следващото ни предизвикателство е да разширим обхвата на електронното управление, а то вече работи", каза в заключение зам.-председателят на агенция "Електронно управление".

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 1| 4899 |01.11.2018 Арести в Сърбия за издаване на фалшиви документи за получаване на БГ паспорти . 0| 3989 |24.10.2018 Министерска заповед - само е-писма между администрациите . 0| 3952 |16.10.2018 Личните документи вече ще са с електронен подпис . 1| 5305 |11.10.2018 Скандал с фалшифицирани документи на ЮНЕСКО в Пловдив

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads
Реклама / Ads
НАЙ-ЧЕТЕНИ
Реклама / Ads