300 години от рождението на сър Артър Гинес

Феновете на пухкавия стаут Guinness знаят, че историята на един от най-известните брандове в света, превърнал се в емблема на Ирландия, започва със съвсем обикновена бира и 100 британски лири.
Артър Гинес е роден на 24 септември през 1725 г. в малкото ирландско градче Селбридж, недалеч от Дъблин. Животът му започва под влияние на църквата, тъй като баща му, Ричард Гинес, работи като иконом на архиепископ Артър Прайс. Архиепископът не само че е кръстник на младия Гинес, но и му оставя в наследство щедра сума от 100 британски лири. Тази сума, макар и да не звучи внушително днес, е стартовият капитал, който преобръща живота на Гинес. Вместо да се отдаде на църковна кариера, той решава да заложи на една от най-старите и най-любими дейности – правенето на бира.
През 1756 г. той стартира първата си пивоварна във ферма в Ликслип, близо до Дъблин. Но това е само началото. Артър Гинес е имал много по-големи амбиции и е знаел, че успехът се крие в Дъблин, центъра на търговията и живота в Ирландия.
През 1759 г. Артър Гинес прави исторически ход. Той открива пивоварна в стара, полуразрушена сграда на Портърхаус Стрийт (сега Сейнт Джеймс Гейт). Мястото е далеч от идеално – пивоварната е в окаяно състояние, а наемът е висок. И тук се крие един от най-любопитните факти в историята на Гинес. Той подписва договор за наем за 9000 години. Тази невероятно дълга аренда показва не само вярата му в успеха на проекта, но и прозорливостта му да си осигури място за развитие на бъдещата си империя.
В началото Гинес произвежда обикновен ейл, но с времето започва да експериментира. Той е запленен от английския портър – тъмна и плътна бира, която става все по-популярна на Острова по онова време. Гинес усъвършенства рецептата, като ѝ придава по-силен и характерен вкус. Резултатът е стаут, който днес познаваме като Guinness Draught.
Артър Гинес е бил не само предприемач, но и новатор. Той е един от първите, които започват да бутилират бирата си, за да я изнасят. Неговият бизнес процъфтява, а името му става синоним на качество и вкус. До 1803 г., когато умира на 78 години, компанията му е една от най-големите в Ирландия, произвеждайки над 20 000 барела годишно.
Компанията "Гинес" регистрира арфата като своя търговска марка през 1876 г., много преди Ирландия да стане независима република. Това е стратегически ход, за да се подчертае ирландският произход на бирата и да се отличи от конкуренцията. Когато Ирландия обявява независимостта си през 1922 г., правителството решава да използва арфата като свой официален герб. Но тъй като "Гинес" вече е регистрирала символа като търговска марка, правителството трябва да направи малка промяна. В резултат на това арфата в логото на "Гинес" винаги е обърната с правата си част (резонаторната кутия) наляво, докато арфата в държавния герб на Ирландия е обърната надясно.
Перфектната чаша Guinness се налива точно 119,5 секунди. Това не е просто маркетингов трик, а научно обоснован процес, който гарантира оптимален вкус и визия на бирата. Първата част се налива, като чашата се държи под ъгъл 45 градуса, докато бирата достигне до логото на арфата. Целта е да се създаде "лавина" от мехурчета, която се спуска надолу по стените на чашата. След това чашата се оставя да си почине. През това време става магията – мехурчетата се издигат нагоре, образувайки плътна и кремообразна пяна, а самата бира придобива своя характерен тъмен цвят. Това е най-важната стъпка и не трябва да се бърза. След като бирата се е успокоила, барманът долива останалата част, като този път държи чашата изправена, за да не се разруши образувалата се пяна. Целта е да се постигне леко куполовидна форма на пяната над ръба на чашата.
Тази техника е толкова важна, че "Гинес" обучава барманите си по целия свят да я спазват стриктно, за да може всяка чаша да носи характерния за марката вкус и визия.
Най-големият успех на Артър Гинес е създаването на семейна династия. Той има 21 деца, а осем от тях успяват да преживеят детството. Именно неговите наследници продължават да развиват компанията, превръщайки я в световна легенда.
В края на работния ден можем да поръчаме по пинта Guinness и да вдигнем наздравица за човека, който превърна 100 лири в история и една марка бира в символ на родината си.
Моля, подкрепете ни.





